Sreda,
10. 9. 2008,
9.54

Osveženo pred

8 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 10. 9. 2008, 9.54

8 let, 6 mesecev

Čehi potrdili še zadnji dogovor z ZDA o ščitu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Češka vlada je potrdila še zadnji del sporazuma o postavitvi radarskega dela ameriškega protiraketnega ščita na Češkem.

Potrdila je t.i. dogovor Sofa, ki ureja status ameriških vojakov, ki bodo nameščeni v prihodnjem radarskem oporišču, je po seji vlade sporočila obrambna ministrica Vlasta Parkanova. Dogovor ureja tudi davčna vprašanja, pomeni pa dopolnilo glavnemu dvostranskemu sporazumu o postavitvi radarskega oporišča na Češkem v okviru ameriškega protiraketnega ščita, ki sta ga državi podpisali 8. julija. S tem bodo ZDA dobile svoje prvo vojaško oporišče na Češkem. Sporazum mora potrditi še parlament Sedaj morajo sporazum, katerega del je dogovor, potrditi še v parlamentu, kjer pa vlada nima zadostne večine, opozicija pa mu nasprotuje in zahteva razpis referenduma, naklonjeno pa mu ni niti javno mnenje. Premier Mirek Topolanek je napovedal, da bi spodnji dom parlamenta lahko začel obravnavo sporazuma decembra, vsekakor pa po predsedniških volitvah v ZDA, ki bodo 4. novembra.

Po napovedih češke vlade bi lahko državi dogovor Sofa uradno podpisali 19. septembra v Londonu ob robu neuradnega srečanja obrambnih ministrov članic Nata.

Območje, kjer bo stal radar, bo ostalo v lasti Češke Po podatkih češkega obrambnega ministrstva bodo v skladu z dogovorom območje, kjer bo stal radar, in poslopja na njem (območje nekdanjega sovjetskega vojaškega kompleksa v Brdyju, kakih 70 kilometrov jugozahodno od Prage) ostala v lasti Češke. Češka stran bo odgovorna za varnost okoli oporišča, znotraj njega pa ameriška stran. Parkanova je ob tem pojasnila, da bodo lahko organi ameriške vojske delovali tudi zunaj območja oporišča, vendar le za ohranitev discipline svojega osebja in samo ob soglasju češke strani.

V okviru postavitve protiraketnega ščita v Evropi, ki ga Washington opravičuje kot zaščito pred morebitnimi napadi iz malopridnih držav, kot sta Iran in Severna Koreja, so ZDA avgusta s Poljsko že dosegle dogovor o postavitvi prestreznega dela protiraketnega ščita. Začela naj bi delovati do okoli leta 2012.

Rusija grozi Češki in Poljski Protiraketnemu ščitu na Češkem in Poljskem odločno nasprotuje Rusija, saj je prepričana, da je uperjen proti njej. Kot zadnji v vrsti ostrih opozoril s strani najvišjih ruskih predstavnikov je načelnik ruskih strateških raketnih sil, general Nikolaj Solovcov zagrozil, da bi Rusija na načrtovane položaje ameriškega protiraketnega ščita na Poljskem in Češkem lahko usmerila svoje medcelinske rakete.