Ponedeljek,
12. 4. 2010,
19.21

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 12. 4. 2010, 19.21

9 let, 2 meseca

Brown predstavil "drzen, a realističen" načrt laburistov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Britanski premier je predstavil volilni program, ki naj bi laburistom na parlamentarnih volitvah 6. maja prinesel novo zmago. Po besedah Gordona Browna gre za ambiciozen, drzen, a realističen načrt.

Laburisti so v luči izhoda iz krize v programu osrednjo pozornost posvetili gospodarskim temam, ki so več ali manj že tako krojile dosedanji potek predvolilne kampanje. Med laburisti in njihovimi glavnimi tekmeci konservativci so se predvsem kresala mnenja, ali bi Brownov načrt o nameravanem dvigu davka na plače utegnil prispevati k okrevanju ali vnovičnemu hiranju gospodarstva. Posodabljali bi infrastrukturo Brown obljublja zmanjšanje proračunskega primanjkljaja, ki po ocenah britanske vlade trenutno znaša 190 milijard evrov. Iz programa stranke tudi izhaja, da dvig osnovne stopnje davka na dohodek ni predviden, vendar pa laburisti ne izključujejo možnosti dviga davka na dodano vrednost. Med svoje načrte so uvrstili tudi posodobitev infrastrukture, zlasti železnic, ter dostopa do interneta. Njihovi načrti so vezani tudi na dvig minimalne plače.

Referendum o volilnem sistemu Posebno pozornost so namenili političnemu delu programa stranke, ki sta jo lani med drugim pretresla škandala, povezana s povračilom poslanskih stroškov oziroma z lobiranjem. Med drugim se je stranka premiera Browna zavezala k referendumu, na katerem naj bi volivci odločili o spremembi volilnega sistema na splošnih volitvah. Na referendumu naj bi se volivci izrekli tudi o reformi lordske zbornice, in sicer o tem, ali bi člane zgornjega doma po novem volili. Laburisti nameravajo nadalje v parlament predložiti glasovanje o tem, ali bi volilno pravico znižali na 16 let, volivci pa naj bi po novem dobili možnost odpoklica poslancev.

Razlike med konzervativci in laburisti se zmanjšujejo Konservativci Davida Camerona bodo svoj volilni program razgrnili v torek, danes kasneje pa bo Nick Clegg predstavil načrt liberalnih demokratov. V četrtek pa se bodo voditelji treh največjih strank sešli na sploh prvem televizijskem soočenju pred volitvami. Zadnje javnomnenjske raziskave kažejo, da se boj za zmago zaostruje, razlike med doslej vodilnimi konservativci in laburisti pa zmanjšujejo. Raziskava agencije YouGov, ki jo je danes objavil časnik The Sun, torijcem napoveduje 37 odstotkov podpore, laburistom 31 odstotkov, medtem ko naj bi za liberalne demokrate glasovalo okoli 20 odstotkov Britancev.

Kljub vodstvu, ki ga kažejo raziskave, pa je veliko vprašanje, ali bodo konservativci zbrali dovolj glasov, da bi lahko sami sestavili vlado.

Brown je danes priznal, da se utegnejo laburisti po trinajstih letih posloviti od oblasti, vendar je poudaril, da se stranka trenutno nahaja sredi najpomembnejše bitke doslej.