Torek,
10. 2. 2015,
14.59

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 10. 2. 2015, 14.59

8 let, 8 mesecev

Bilal Bosnić zaradi terorizma pred sodnike

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
V Sarajevu se danes začenja sojenje enemu najbolj razvpitih radikalnih muslimanov v BiH Huseinu Bosniću - Bilalu. Tožilstvo ga obtožuje, da je podpiral terorizem.

Danes ob 13. uri bo bosanska sodnica Amela Huskić v Sarajevu začela soditi enemu najbolj razvpitih radikalnih muslimanov v BiH Huseinu Bosniću, ki se ga je prijel vzdevek Bilal. Pripadniki Državne agencije za preiskave in zaščito BiH (Sipa) so Huseina Bosnića – Bilala aretirali septembra lani v akciji Damask skupaj s 16 osumljenci.

Obtožnica Bosniću očita kazniva dejanja, povezana s terorizmom: večletno podpiranje terorističnih organizacij, financiranje terorističnih dejavnosti in novačenje posameznikov za priključitev terorističnim skupinam. Grozi mu do 20 let zapora.

Na predobravnavnem naroku konec januarja se je Bosnić izrekel za nedolžnega. Po lastnih besedah namreč ne propagira in ne širi terorističnih dejavnosti, temveč le resnico o islamski veri.

Zlorabil položaj verskega voditelja Obtožnica navaja, da je Bosnić med letoma 2013 in 2014 kot pripadnik tako imenovanih vahabitov v BiH zunaj uradnih institucij islamske skupnosti v državi v nekaj mestih, denimo v Veliki Kladuši in v Gornji Maoči, propagiral in širil islamski radikalizem.

S položaja verskega voditelja oziroma avtoritete naj bi Bosnić v vahabitski skupnosti zavestno javno spodbujal druge, da se pridružijo terorističnim organizacijam.

Poleg tega naj bi na javnih shodih, tudi prek socialnega omrežja YouTube objavljal javna sporočila s ciljem, da bi spodbudil pripadnike vahabitov, naj se pridružijo samooklicani Islamski državi in sodelujejo pri terorističnih dejavnostih.

V priporu zaradi begosumnosti, ponovitvene nevarnosti in vplivanja na priče Bosnić je sicer v priporu že od aretacije. Vmes so ga na kratko izpustili, a je tožilec Dubravko Čampara uspel prepričati preiskovalnega sodnika, da obstajajo razlogi za podaljšanje pripora. Ti so tako begosumnost, ponovitvena nevarnost kot vplivanje na priče.

Kot navajajo bosanski mediji, naj bi tožilstvo ob utemeljitvi predloga za podaljšanje pripora na sodišču Bosnića soočilo z nekaterimi dokazi o spodbujanju posameznikov k odhodu na bojišča v Sirijo in Irak. Iz podatkov Sipe naj bi izhajalo, da je iz BiH v Sirijo do konca decembra odšlo 175 oseb, vrnilo naj bi se jih 56, 26 pa naj bi jih v tujini umrlo.

V Gornji Maoči zastave s simboli Islamske države Minuli teden so se v bosanskem kraju Gornja Maoča pojavile izobešene zastave s simboli Islamske države. Kraj, ki ga že skoraj desetletje nadzirajo različne policijske enote, velja za zatočišče in skrivališče islamskih skrajnežev. Ti naj bi se tam občasno tudi urili.

Iz Gornje Maoče sicer izvira prvi bosanski vodja radikalnih islamistov Nusret Imamović, ki je oktobra lani odšel na bojišče v Sirijo, na njegovo mesto pa naj bi stopil Bosnić.

Dva tedna po Bosnićevi aretaciji je Sipa na območju Sarajeva, Zenice, Kaknja in Maglaja in izvedla nove hišne preiskave ter aretirala še 11 domnevnih pripadnikov skrajnega islamskega gibanja.

Poostreni varnostni ukrepi na sodišču Ob začetku sojenja se na sarajevskem sodišču in v okolici obetajo poostreni varnostni ukrepi.

Bosanske oblasti ocenjujejo, da obstaja resen sum, da bi Bosnićevi privrženci lahko pripravili maščevanje, celo teroristični napad, s katerim naj bi poskušali osvoboditi svojega voditelja.