Ponedeljek,
24. 6. 2013,
8.20

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 24. 6. 2013, 8.20

9 let, 2 meseca

Assange zagotavlja, da je Snowden zdrav in na varnem

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Američan Edward Snowden, ki je svetu razkril sporne metode ameriških obveščevalcev, je "zdrav in na varnem", je prek videokonference sporočil ustanovitelj spletne strani WikiLeaks Julian Assange.

Kje se nahajata Snowden in sodelavka WikiLeaksa Sarah Harrison, ki potuje z njim, pa Assange ni želel razkriti.

"Zadeva je pod nadzorom" "V luči trenutnih okoliščin vam ne morem zagotoviti informacij o tem, kje se nahajata. Rečem lahko le, da je zadeva pod nadzorom," je dejal Assange. "Vemo, kje je Snowden, je na varnem in optimističen," je dodal.

Sicer pa je Assange dejal, da je Snowden v nedeljo zapustil Hongkong z namenom doseči Ekvador s pomočjo varnega prehoda "čez Rusijo in druge države".

Rusija ga ne more izročiti ZDA, saj uradno ni prestopil meje Rusija trenutno preučuje zahtevo ZDA za izročitev Snowdna. A je zaupni vir hkrati poudaril, da Moskva nima pravice "zadržati ali deportirati" Snowdna, saj ta uradno ni prestopil ruske meje. Snowden se je vsaj nekaj časa zadrževal na moskovskem letališču Šeremetjevo, a zgolj kot tranzitni potnik.

Ekvador pa medtem preučuje Snowdnovo prošnjo za dodelitev političnega azila. Ekvadorski zunanji minister Ricardo Patino je pojasnil, da tega, kako bo prošnja rešena, ni mogoče napovedati, zagotovil pa je, da bo zadeva urejena v skladu z ustavo države.

Medtem pa Ekvador ostaja v stiku z Rusijo glede Snowdnove prisotnosti v Moskvi. Patino je namreč dejal, da se ameriški "žvižgač" trenutno nahaja v ruski prestolnici. Da Snowden ostaja v tranzitnem območju letališča Šeremetjevo, je za Itar-Tass potrdil tudi nek varnostnik letališča.

Snowdnov sedež na letalu za Kubo ostal prazen Snowden naj bi z letalsko družbo Aeroflot odletel na Kubo, od tam pa v katero od latinskoameriških držav, ki bi mu zagotovila azil. Na letalu, s katerim je v Havano odletela tudi kopica novinarjev, pa je Snowdnov sedež ostal prazen. Let je imel sicer 40 minut zamude.

Diplomatski viri v Moskvi so zatrdili, da Snowden ni prejel ruske vize in da naj bi na letališču čakal na naslednji let.

Zavajanje javnosti? Nekateri so sicer ugibali, da je Snowden s svojimi načrti le zavajal javnost in naj bi že zapustil moskovsko letališče. Od nedelje ga namreč tam naj ne bi videli.

Snowden je v Rusijo priletel v nedeljo iz Hongkonga, kamor se je zatekel še pred objavo informacij o nadzoru nad telefonskimi in spletnimi komunikacijami v ZDA in tujini s strani ameriške Agencije za nacionalno varnost (NSA). Pri izogibanju roki ZDA mu pomagajo predstavniki spletne strani WikiLeaks.

Tudi Assange se izogiba lovkam ZDA, zato je že leto dni ujet na veleposlaništvu v Londonu Ustanovitelj WikiLeaksa Assange se tudi sam izogiba lovkam ZDA in je že več kot leto dni ujet na ekvadorskem veleposlaništvu v Londonu. Ekvador mu je namreč podelil azil, a bi ga Velika Britanija aretirala, kakor hitro bi zapustil ozemlje veleposlaništva. Assange se ZDA maščuje tudi s pomočjo Snowdnu.

Hongkong ni izročil Snowdena, ker izročitev ni v skladu z zakoni Hongkong je na zahtevo za izročitev v ZDA zavrnil s trditvijo, da ta ni bila v skladu z njihovimi zakoni. Pravosodno ministrstvo ZDA trdi, da je bilo vse, kot je treba. Analitiki sicer ne dvomijo, da je zeleno luč pritisnil Peking, saj je bil Snowden prevroč kostanj. Kitajska si ne želi več let pravosodnih prepirov z ZDA okrog človeka, ki je postal za Kitajce junak. V ZDA pa so presenečeni nad tem, kako je Kitajska lahko pustila Snowdenu odhod iz Hongkonga, čeprav je bil njegov potni list preklican. Direktor NSA Keith Alexander je po poročanju Daily Maila dejal: "To je posameznik, ki, po mojem mnenju, ne deluje plemenito."

Ameriški kongresniki ogorčeni nad ravnanjem nekaterih držav Ameriški kongresniki so na televizijskih programih v ZDA izražali ogorčenje nad državami, ki niso takoj skočile in izpolnile zahteve, da jim vrnejo Snowdena. Republikanska kongresnica Ileana Ross-Lehtinen iz Floride je na več programih govorila zaničljivo o Kitajski, Rusiji, Kubi, Venezueli in Ekvadorju ter trdila, da jim Snowden izdaja ameriške skrivnosti. Noben od nastopajočih kongresnikov in senatorjev v nedeljo ni stopil v bran Snowdenu, čeprav se vsi ne strinjajo z obsegom programa nadzora NSA. Bojijo se, da se bo njihova politična kariera končala, če jih obtožijo izražanja podpore "izdajalcu". Predsednica senatnega obveščevalnega odbora demokratka Dianne Feinstein iz Kalifornije je izrazila tudi skrb, da naj bi imel Snowden pri sebi še okrog 200 tajnih dokumentov.

Demokratski senator Charles Schumer je prepričan, da je Snowdenov odhod odobril ruski predsednik Vladimir Putin. "Putin je vedno pripravljen potisniti prst v oči ZDA – naj bo Sirija, Iran in zdaj Snowden," je dejal Schumer. "Vprašanje pa ostaja, koliko vpliva je imel Peking na Hongkong," je dodal.

Kerry: Snowden izdal svojo državo Dejstvo, da je Snowden, ki je svetu razkril sporne metode ameriških in britanskih obveščevalcev, lahko odpotoval iz Hongkonga v Rusijo, je za ameriškega državnega sekretarja Johna Kerryja "razočaranje". Moskvo in Peking je obenem posvaril, da bi se lahko posledično poslabšali njuni odnosi z Washingtonom.

V Washingtonu bi bili po besedah Kerryja posebej razočarani, če so v Hongkongu namerno ignorirali zahteve ZDA in so Snowdenu v nedeljo "zavestno dovolili vkrcanje na letalo" za Moskvo, je ob obisku v indijski prestolnici ocenil Kerry. "Brez vsakega dvoma bi to imelo nek vpliv na odnose in posledice," je še dodal. Na vprašanje glede vloge Rusije pri spornem letu je Kerry pozval Ruse, "naj živijo po pravnih standardih, saj je to v interesu vseh. V zadnjih dveh letih smo v Rusijo izročili sedem zapornikov, ki so jih hoteli, in mislim, da sta recipročnost in izvajanje zakona zelo pomembna."

Obenem je državni sekretar stopil v bran odločitvi ZDA, da zahtevajo aretacijo Snowdena, saj je ta, kot je poudaril, izdal svojo državo: "Očitno se postavlja nad zakon, saj je s kršitvijo prisege izdal svojo državo, in mislim, da nosi to zelo resne posledice."