Petek,
26. 6. 2015,
19.16

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 26. 6. 2015, 19.16

8 let, 8 mesecev

Ameriško vrhovno sodišče legaliziralo istospolne poroke po vseh ZDA

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Vrhovno sodišče ZDA je danes s petimi glasovi proti štirim odločilo, da se lahko istospolni pari poročajo v vseh 50 zveznih državah. Do zdaj so imeli to pravico v 36 državah in prestolnici.

Odločilni glas za pravice istospolnih je prispeval sodnik Anthony Kennedy, ki se ni le pridružil štirim liberalnim sodnikom, ampak je tudi napisal mnenje večine. Kennedy je to storil tudi v prejšnjih dveh odmevnih odločitvah v prid pravic homoseksualcev, nazadnje leta 2013, ko je vrhovno sodišče razveljavilo prepoved porok istospolnih parov na zvezni ravni z utemeljitvijo, da gre za neustavno diskriminacijo.

Domine so se začele podirati, saj so zvezna sodišča po posameznih zveznih državah, kjer so bile tovrstne poroke prepovedane, ugotavljala, da so prepovedi v nasprotju z ustavo. Prizivna sodišča so to potrjevala, dokler ni sodišče v Cincinnatiju sprejelo nasprotno odločitev. To je pomenilo, da se mora vmešati vrhovno sodišče.

Veliko zveznih držav je začelo leta 2004 izvajati referendume o porokah, ki so se vsi po vrsti končali z zmago opredelitve, da je dovoljena poroka le med moškim in žensko. Od takrat naprej se je javno mnenje počasi spreminjalo in danes okrog 60 odstotkov Američanov ne nasprotuje več porokam istospolnih parov.

V ZDA od milijona istospolnih parov 400 tisoč poročenih Javno mnenje je prepričalo tudi demokratske politike, kot je predsednik Barack Obama, da spremenijo mnenje oziroma se izjasnijo. Obamo je v to pred volitvami 2012 prisilil podpredsednik Joe Biden, ki je jasno povedal, kaj misli.

Vrhovno sodišče je odločalo o pritožbi držav Kentucky, Michigan, Ohio in Tennessee, ki so bile proti odločitvam sodišč nižje stopnje in so želele ohraniti prepoved porok istospolnih parov oziroma ohraniti referendumsko izraženo voljo ljudstva.

V ZDA je glede na podatke univerze Kalifornija Los Angeles trenutno okrog milijon istospolnih parov, ki živijo skupaj. Doslej se jih je poročilo okrog 400.000.