Torek,
2. 7. 2013,
13.46

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 2. 7. 2013, 13.46

9 let, 2 meseca

Afera z vohunjenjem spodbudila pobudo o ustanovitvi posebne komisije

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Odziv Evropske unije glede dokumentov, ki razkrivajo vohunjenje ZDA v evropskih institucijah, je enoten. Politični vrh zahteva pojasnila.

Tako predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso kot predsednik EU-ja Herman Van Rompuy sta na zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu poročila o ameriškem nadzoru komunikacij v evropskih inštitucijah označila za skrb vzbujajoča. Evropski poslanci medtem razmišljajo celo o ustanovitvi komisije, ki bi preiskala poročila.

"Želimo transparentnost" "Od svojih zaveznic želimo transparentnost in jasnost, in to pričakujemo tudi od ameriških partnerjev," je dejal Barroso. Tako on kot Van Rompuy sta zagotovila, da je EU pri ZDA nemudoma zaprosil za celovito pojasnilo poročil o prisluškovanju. Kot je dejal Barroso, je visoka zunanjepolitična predstavnica Catherine Ashton o tem tudi osebno govorila z ameriškim zunanjim sekretarjem Johnom Kerryjem. "Če bi se ta poročila izkazala za pravilna, bi bilo to zelo moteče in daljnosežno," je še menil Barroso.

Evropski parlament namerava razpravljati o aferi s prisluškovanjem ameriške agencije za nacionalno varnost (NSA) v Evropi. Nato pa naj bi poslanci, ki so se že pretekli konec tedna ogorčeno odzivali na poročila, sprejeli ustrezno resolucijo. Mogoče je tudi, da se bodo odločili za ustanovitev posebne preiskovalne komisije, ki bi preučila navedbe, je napovedal predsednik politične skupine Alde v Evropskem parlamentu Guy Verhofstadt. Komisija bi lahko do konca leta predstavila ugotovitve, je dejal.

Ustanovitev komisije podpira predsednik Evropskega parlamenta Za ustanovitev tovrstne komisije se je že izrekel tudi predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz, ki je poleg tega danes dejal, da je naklonjen prošnji za azil, ki jo je nekdanji pogodbeni analitik ameriške agencije za nacionalno varnost (NSA) Edward Snowden, ki je razkril vohunjenje, vložil tudi pri Nemčiji.

"Mislim, da nam je gospod Snowden pokazal, da ZDA s svojimi najbližjimi partnerji, vključno z Nemčijo pa tudi z EU-jem kot celoto, ravnajo kot s sovražnimi silami," je dejal za nemško televizijo ARD in dodal, da je to "absolutno nesprejemljivo".