Sreda, 16. 1. 2013, 14.56
9 let
ZPIZ-2 za 320 odstotkov dvignil prispevke za vstop v obvezno pokojninsko zavarovanje

Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) je zato že 3. januarja ministru ter ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve poslala pobudo, da bi se po hitrem postopku podaljšalo prehodno obdobje, v katerem se dolgotrajno brezposelnim dvigujejo prispevki za prostovoljni vstop v obvezno pokojninsko zavarovanje.
Koliko je takšnih ljudi, je po besedah Lučke Böhm težko povedati. "Z Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje so nam poslali zgolj zbirni podatek, po katerem je bilo lani decembra 23.323 oseb pokojninsko zavarovanih tako, da so prostovoljno vstopali v obvezno pokojninsko zavarovanje. Žal pa omenjeni zavod nima podatkov, kdo so te osebe, med njimi so namreč tako kmetje kot na primer osebe, ki delajo za polovični delovni čas in si doplačujejo razliko do polnega delovnega časa. Prav gotovo pa je med temi tudi nekaj tisoč dolgotrajno brezposelnih."
Kot je povedala izvršna sekretarka ZSSS-ja, se je na sindikat po pomoč obrnilo več ljudi iz omenjene ranljive skupine. Za prikaz tega, za kakšne stiske gre, je navedla primer delavke, ki je zaradi stečaja svojega nekdanjega delodajalca pred štirimi leti izgubila službo. "Danes je stara 53 let, ima tri otroke in na dan napiše šest prošenj za delo. Ker pa je stara čez 50 let, je niti ne povabijo na pogovor. Ti ljudje se na trgu dela danes srečujejo z veliko diskriminacijo, saj so le zaradi starosti najmanj zaposljivi iskalci zaposlitve v Sloveniji."
"Mi smo zaradi tega trenda zaskrbljeni, saj skupino dolgotrajno brezposelnih delavcev še dodatno poriva v revščino na stara leta." Ob tem je dodala, da je v zakonu očitno mogoče najti drugačne rešitve za bolj ranljive skupine zavarovancev, kar dokazuje 407. člen novega zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ki kmetom omogoča, da so še vedno zavarovani od enake zavarovalne osnove za ožji obseg pravic kot po starem zakonu.