Četrtek, 24. 4. 2008, 18.26
8 let, 9 mesecev
Zavod 25. junij predstavil podrobnosti sobotnega shoda
Predsednik zavoda Marjan Podobnik je ob tem izrazil pričakovanje, da bodo odločbo piranskega sodišča o odstranitvi cvetličnih korit lahko izvršili na miren način in da bo policija udeležence shoda zaščitila, poroča Radio Slovenija.
"Joras - borec za južno mejo"
Kot je povedal, so sicer še enkrat povabili ljudi, "ki cenijo prizadevanja za ohranitev pravične južne meje," naj se jim v soboto pridružijo. Poudaril je še, "da bodo borca za južno mejo Jorasa podprli iz ljubezni do Slovenije in ne iz sovraštva do Hrvaške".
Podobnik je Janši, Mateju in Romšku predlagal srečanje še pred shodom
Podobnik je ob tem še povedal, da je danes v imenu zavoda poslal pismo premieru Janezu Janši, notranjemu ministru Dragutinu Mateju in generalnemu direktorju policije Jožetu Romšku, v katerem jim je predstavil načrt sobotnih aktivnosti in jih povabil, da se v izogib neprijetnostim še pred sobotnim shodom na kratko srečajo.
Po poročanju Radia Slovenija so na policijski upravi v Kopru potrdili, da je Zavod 25. junij priglasil sobotni shod na policijski postaji v Piranu. Ob tem so še zatrdili, da bo policija poskrbela za javni red in mir na slovenskem ozemlju, v podrobnosti pa se niso želeli spuščati.
Rupel upa, da "bomo vsi pametni v teh dneh in mesecih, ki prihajajo"
Zunanji minister Dimitrij Rupel je sicer danes v Ljubljani glede napovedanega shoda izrazil le prepričanje, da je "sedaj čas, ko se Slovenija in Hrvaška začenjata pogovarjati o tem, kako rešiti probleme, ki so bili že nekoč reševani" in da upa, da jih je mogoče rešiti. Po srečanju z novoizvoljenimi predstavniki slovenske manjšine v italijanski senat in deželno skupščino Furlanije-Julijske krajine je še izrazil upanje, da "bomo vsi pametni v teh dneh in mesecih, ki prihajajo".
Zavod se ne strinja z slovenskimi izhodišči za pogajanja
Zavod 25. junij se je odzval tudi na torkovo prvo srečanje hrvaško-slovenske komisije mednarodnopravnih strokovnjakov za reševanje vprašanja meje med državama. Med drugim so opozorili na nevarnost, da bi Slovenija izgubila neomejen dostop do odprtega morja ter dele morja in ozemlja, ki so bili slovenski na dan osamosvojitve. Kot je še povedal Podobnik, je "Slovenija šla na prvo srečanje komisije z izhodišči, iz katerih nedvomno izhaja, da bi v bistvu morebitna arbitraža ali mednarodno sodišče razsojala o slovenskem ozemlju in morju".
"Minimalno izhodišče bi morala biti zgodovinska občina Piran s Kaštelom in Savudrijo"
"Slovenija je kot izhodišče postavila stanje na dan 25. junija 1991, v bistvu pa bi stanje na ta dan moralo biti osnova. Če se strani ne moreta sporazumeti, kakšno je bilo stanje na ta dan, mora Slovenija sama sprejeti resolucijo ali zavezujoče sklepe, iz katerih bi izhajalo, kakšno je stanje na ta dan, in s kakšnimi izhodišči gre Slovenija na morebitno arbitražo," je dejal Podobnik. Ob tem je poudaril, da bi minimalno izhodišče morala biti zgodovinska občina Piran s Kaštelom in Savudrijo, ki sta bila po njegovih besedah v nasprotju z Londonskim memorandumom odvzeta občini Piran in prenesena v občino Buje.
Predlog sklepa Zavoda 25. junij podpira vse več poslancev
Medtem se na posebnem panoju pred poslopjem parlamenta počasi povečuje število poslancev, ki podpirajo predlog sklepa Zavoda 25. junij, da "se o slovenskem ozemlju in morju v imenu Slovenije nima nihče pravice pogajati, niti to ne more biti predmet mednarodne arbitraže ali razsojanja mednarodnega sodišča". Kot je še povedal Podobnik, je ta predlog v sredo podprl tudi strokovnjak za pomorsko pravo in poslanec SD Marko Pavliha. Pred njim so po njegovih besedah ta sklep že podprli vsi poslanci SLS, SNS, stranke Lipa, Vili Trofenik iz stranke Zares, Janez Drobnič iz NSi, Borut Sajevec iz LDS in poslanka madžarske narodnostne manjšine Marija Pozsonec.
V soboto bodo razkrili imena tistih, ki so proti sklepu
Proti sklepu se je po podatkih zavoda opredelilo deset poslancev, ki so na seji odbora DZ za zunanjo politiko minuli četrtek podprli slovenska izhodišča v primeru razsojanja o meji pred tretjo stranjo. Njihovih imen še niso razkrili, ker so jih v sredo še enkrat pozvali, naj ponovno razmislijo o ustreznosti četrtkove odločitve, jih pa bodo v soboto.