Izrednega stanja zaradi povečanega števila bolnikov z respiratornimi obolenji in gripo v kliničnem centru v Ljubljani ni več, a stanje se za zdaj še ne umirja.
V kliničnem centru v Ljubljani se še vedno spopadajo s povečanim številom bolnikov z respiratornimi obolenji in gripo, a izrednega stanja zaradi pomanjkanja prostora ni več. Odprli so dodaten oddelek z 20 posteljami, ki je danes že polno zaseden, Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja pa so na pomoč priskočili tudi drugi oddelki.
Stanje se za zdaj še ne umirja
"Prejšnji teden smo imeli okrog 60 dokazanih okužb z gripo, a niso bili vsi hospitalizirani. Trenutno 13 bolnikov še leži na intenzivni negi," je povedala vodja službe za preprečevanje in obvladovanje bolnišničnih okužb UKC Ljubljana doc. dr. Tatjana Lejko Zupanc.
Glede na število bolnikov, ki jih na kliniki pregledajo dnevno, ocenjujejo, da se stanje za zdaj še ne umirja, dobra novica pa je ta, da tudi drastičnega dviga števila obolelih niso zabeležili.
Bojijo se zapletov po gripi, visoka smrtnost obolelih z bakterijsko pljučnico
Lejko Zupančeva je potrdila tudi dva primera smrti zaradi zapletov po gripi, pri tem pa poudarila, da so ogroženi predvsem starejši ljudje s številnimi pridruženimi kroničnimi boleznimi, ki po gripi zbolijo še za pljučnico. Bojijo se predvsem bakterijske pljučnice, ki ima v težki obliki še vedno precej visoko smrtnost.
Med mlajšimi na udaru nosečnice in prekomerno debeli
Virusna gripa tipov H1 in H2 prizadene tudi mlajše ljudi, stare med 30 in 40 let, medtem ko med otroki hujših primerov letos niso zabeležili. Dejavniki tveganja, ki lahko pri mlajših ljudeh povzročijo težji potek gripe, so:
- nosečnost,
- prekomerna, morbidna debelost,
- spremljajoče kronične bolezni in pa tudi
- smola, če se pojavi superinfekcija z bolj invazivnimi bakterijami.
Doc. dr. Tatjana Lejko Zupanc opozarja tudi na to, da cepljenje proti gripi ni vedno učinkovito, saj je letos zbolelo kar nekaj ljudi, ki so bili cepljeni, tudi med zdravniškim osebjem.