Vodja poslancev Zares Cveta Zalokar Oražem zavrača očitke predsednika SDS Janeza Janše, da želi koalicija spremeniti institut referenduma, ker je ta pokazal, da jim ljudje ne zaupajo.
Ljudje so namreč pokazali, da temu sistemu zaradi zlorab in političnih iger ne zaupajo več, meni poslanka, ki predloga SDS o uvedbi referendumskega dne ne podpira.
V koaliciji za razmislek o spremembah glede referenduma
Po referendumu o Radioteleviziji Slovenija so namreč v koaliciji napovedali razmislek o spremembah v institu referenduma oziroma izostritvi pogojev za njegov razpis. Na to se je odzval Janša in poudaril, da "ni treba, da koalicija ukinja sistem, ker je ta sistem pokazal, da jim ljudje ne zaupajo". Prvak SDS se je obenem zavzel za uvedbo referendumskega dne in napovedal še, da bodo takšno spremembo vložili v zakonodajni postopek.
Oražem: Ljudje referendumom zaradi zlorab in političnih iger ne zaupajo več
Zalokar Oražmova pa se je odzvala na Janševe navedbe in zavrnila njegove očitke, da si koalicija želi spremeniti institut referenduma, ker je ta sistem pokazal, da jim ljudje ne zaupajo. "Institut referenduma želimo urediti na ustreznejši način, ker so ljudje pokazali, da temu sistemu zaradi zlorab in političnih iger ne zaupajo več," je zapisala.
Oražem: V SDS so spoznali, da smo poraženci pravzaprav vsi
V poslanski skupini Zares menijo, da predlog Janeza Janše kaže na to, da so tudi v največji opozicijski stranki ob zadnjem referendumu o RTVS "kljub bučnemu proslavljanju zmage in pozivih k odstopu pristojne ministrice ter k zaupnici oz. nezaupnici vlade spoznali, da smo poraženci pravzaprav vsi in da nizka udeležba kaže na nezaupanje v politiko v celoti".
Referendumski dan - "s sistemskega vidika nedomišljeno"
Predlog za en referendumski dan na leto pa je s sistemskega vidika nedomišljena rešitev, ki po mnenju Zaresa ne rešuje bistva problema in kot taka ne predstavlja prave alternative predlogu koalicije, s katerim želijo zaostriti pogoje za razpis referenduma.
Se obeta referendum o referendumu?
Kot je še zapisala Zalokar Oražmova, zadnji aktualni dogodki predstavljajo pravi povod za iskanje politične in ljudske volje, da to področje bolj ustrezno uredijo. Zato razmišljajo, da bi o ureditvi zakonodajnega referenduma v ustavi razpisali posvetovalni referendum.