Petek,
4. 11. 2011,
7.37

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 4. 11. 2011, 7.37

8 let, 8 mesecev

Zalar: Ljudje si bolj kot novih obrazov želijo nov način vladanja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Aleš Zalar, pravosodni in notranji minister, je prepričan, da je LDS svojo domačo nalogo v mandatu te vlade dobro opravila: "Koncept enostavne države bomo uresničili."

Kljub izglasovanemu vetu na paket protitajkunske zakonodaje so poslanci ponovno podprli predlagane spremembe. V čem so te spremembe ključne za državljane?

Z izglasovanim vetom so državni svetniki pod vprašaj postavili sklep in posledično izvajanje reforme kazenskega pravosodja, saj je ves paket predlaganih zakonov (KZ-1B, ZKP in ZOPNI) tako prepleten, da so ukrepi za učinkovitejše delo pravosodnih organov v boju zoper gospodarski in organiziran kriminal lahko resnično učinkoviti samo ob uveljavitvi vseh treh zakonov. Ob neuveljavitvi paketa bi lahko nastale posledice ne le na področju oškodovanja javnih sredstev in varstva okolja, temveč tudi na področju gospodarskega kriminala, varstva otrok in mladine pred spolnim izkoriščanjem ter mednarodnem ugledu Slovenije.

Osebno ste skeptični do novih obrazov na politični sceni, ker naj bi bili tam že vrsto let, še bolj pa do nekaterih njihovih idej, ki jim očitate improvizacijo, ker naj bi pripravili ukrepe, ki ste jih vi kot pravosodni minister že izvedli. Kaže, da bodo programi šli tudi v smer napovedovanja ukrepov v boju proti gospodarskemu kriminalu … Kaj lahko na tem področju stranka LDS še ponudi?

LDS je tem na področju naredila velike korake. Rezultati dela policije to potrjujejo, saj še nikoli ni bilo toliko preiskav in toliko preiskanosti kaznivih dejanj. Tudi NPU že daje prve konkretne rezultate dela. Tako je v prvem letu delovanja v 22 primerih na državna tožilstva podal kazenske ovadbe zoper 61 osumljencev. Na podlagi predlogov NPU tožilstvu pa so sodišča zavarovala za več kot 14 milijonov evrov protipravno pridobljene premoženjske koristi.

Pripravili smo paket sprememb tako imenovane protitajkunske zakonodaje ter s tem podali podlago za okrepljeno delovanje pravosodnih organov v boju zoper organiziran in gospodarski kriminal.

Za obdobje 2011–2015 smo v LDS zasnovali Program 8x5. Gre za osem področij, ministrstev s petimi ključnimi prioritetami. S področja svobode in varnosti, kamor spadajo ministrstvo za notranje zadeve, pravosodje in javno upravo, in na področju boja zoper gospodarski kriminal so ključne naslednje prioritete: prilagoditev organizacije dela kriminalistične policije sodobnim trendom razvoja kriminalitete doma in v tujini; vpeljava novih metod, taktike in tehnike dela; izpeljava druge faze reform kazenskega postopka, ki bo okrepila pristojnosti državnih tožilcev in s tem zagotovila večjo učinkovitost kazenskih postopkov.

Večina strank razpreda o zmanjševanju ministrstev, o vitki državi je že pred meseci govorila tudi predsednica LDS. Ker v SDS govorijo o desetih ministrstvih in privarčevanju milijarde evrov, čemur v LDS po besedah Kresalove ne verjamete, me zanima, ali imate v LDS že približno oceno, koliko bi lahko z "vitko oziroma enostavno državo" po vašem načrtu dejansko privarčevali?

LDS govori o enostavni državi, kar ni enako kot vitka. Je širša vizija delovanja države kot zgolj reduciranje števila ministrstev. Zgolj zmanjševanje števila ministrstev in govorjenje na pamet o milijardi evrov prihrankov je milo rečeno neodgovorno in všečno govorjenje, ki pa nima realne podlage. Če bo SDS vodila Slovenijo, bomo to tudi kmalu lahko videli. Slovenija potrebuje prenovo celotne hierarhije odločanja od vlade navzdol, do ministrstev, vladnih služb in zavodov. Potrebujemo poenostavitev življenja. Od obiska zdravnika, nakupa stanovanja, ali pa če podjetje želi postaviti novo investicijo. Pri projektu "enostavne države" gre torej za dva učinka. Eden je varčevanje zaradi reorganizacije in racionalizacije delovanja države, drugi pa je večja enostavnost procesov odločanja. Oba imata za državljane pozitivne učinke. Zakaj bi po vašem mnenju državljani volili stranko LDS oziroma kakšen adut imate še v rokavu, kako boste prepričali volivce? Volivci si želijo sprememb in teh, kaže, ne pričakujejo od politikov, ki so že imeli možnost soodločanja oziroma odločanja.

Teza o novih obrazih je malo nenavadna. Janša kot glavni pretendent za novega predsednika vlade je najstarejši obraz na slovenski politični ponudbi. Virant prav tako ni novinec. Državni sekretar na MNZ je bil že v Bajukovi vladi, nato v vladi LDS in nato minister v Janševi vladi. Torej osem let v samem vrhu vladne politike. Jankovič ima drugi mandat kot župan glavnega mesta. Ustvarja se neka iluzija novih obrazov. Sam ne pristajam na te delitve stari-novi obrazi, ampak samo na sposobne in nesposobne obraze. Katarina Kresal in jaz sva nedvomno nova obraza v slovenski politiki glede na staž prej omenjenih. Je pa sodelovanje v vladi, ki je delala v izjemno težkih okoliščinah, pustilo posledice na vseh njenih članih ne glede na kakovost našega dela. Bolj kot novih obrazov menim, da si ljudje želijo novega načina vladanja. Mandat odhajajoče vlade je bil za državljane utrudljiv, preveč je bilo "cincanja" in sprejemanja polovičnih odločitev. Pretendenti za Pahorjevo nasledstvo ponujajo čudežne in hitre rešitve, a se bodo hitro zbudili v realnosti slovenskega in evropskega prostora.

Kaj za LDS pomeni morebitni neuspeh na volitvah v smislu, da ne dosežete dovolj glasov in ostanete zunaj parlamenta?

LDS bo prišla v parlament, sam o tem ne dvomim. Kampanja se je šele dobro začela. Smo jasno profilirana stranka, ki je velik zagovornik vladavine prava, spoštovanja človekovih pravic, solidarnosti in učinkovitega delovanja. To smo v preteklem mandatu dokazali, v naslednjem pa bomo volivcem ponudili koncept "enostavne države" in ga tudi uresničili.