Sreda,
3. 12. 2008,
12.49

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 3. 12. 2008, 12.49

9 let, 3 mesece

Zalar in Tratnik o razbremenitvi ustavnega sodišča

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Minister za pravosodje Aleš Zalar in predsednik ustavnega sodišča (US) Jože Tratnik sta se pogovarjala o možnih ukrepih za razbremenitev ustavnega sodišča.

Kot je pojasnil Zalar, so na pogovoru ugotovili, da obstajata dve možnosti za razbremenitev, tj. s spremembo ustave ali s spremembo zakona o US. Dodal je, da se nagiba k obema možnostma. Tratnik: Pripad se je zmanjšal za nekaj odstotkov Tratnik je v izjavi za medije povedal, da se je letos pripad zadev zmanjšal za nekaj odstotkov. "Učinek oz. rezultat dela v letošnjem letu je še večji kot lani," je pojasnil in dodal, da US nadaljuje s svojo tradicijo "tovarne izdelkov". Ob tem je zatrdil, da to ne pomeni, "da je to tak položaj ustavnega sodišča, kot si ga želimo".

Rešitve so v spremembi ustave Obenem je ocenil, da je to v masi pripada zadev trenutno edini možen način reševanja, "ker drugače bo gora odprtih vprašanj oz. gora ustavnih pritožb ostala nerešena." Rešitve, ki jih vidijo, so v spremembi ustave ali vsaj kratkoročno v spremembi zakona o ustavnem sodišču, je poudaril Tratnik.

US naj dobi tak položaj, kot mu tudi gre

Po Zalarjevih besedah so se na pogovoru strinjali, da je nujno potrebno nadaljevati z iskanjem ukrepov, ki bi omogočili US, da opravlja tisto vlogo, ki jo po ustavi ima. "To pa je, da obravnava pomembna ustavnopravna vprašanja," je pojasnil in nadaljeval, da se večina zadev iz pristojnosti US nanaša na varstvo človekovih pravic. Kot je izpostavil, gre v glavnem za ustavne pritožbe in to predstavlja tudi eno večjih obremenitev US.

"Ugotovili smo, da obstajata vsaj dve možnosti, in obe sta povezani z normativnim okvirom, s spremembo ustave in s spremembo zakona o ustavnem sodišču," je poudaril Zalar. Ob tem je zatrdil, da bo ministrstvo za pravosodje v okviru svojih pristojnosti poskušalo pospešiti prizadevanja, "da US dobi tak položaj in vlogo, kot mu v sistemu, kakršnega imamo, tudi gre".

Ustavno sodišče potrebuje relativno hitre izboljšave

Na novinarsko vprašanje, h kateri od obeh možnosti se nagiba oz. ali bi zgolj sprememba zakona o US zadoščala za razbremenitev US, je minister odgovoril, da se nagiba k obema možnostma. "Menim, da je nujno, da se nadaljuje z iniciativo, s katero je začel predsednik republike Danilo Türk," je dejal in dodal, da je k tej iniciativi morda možno dati še nek dodatni pospešek.

"Hkrati pa se zavedam, da je to občutljiv, ne samo strokovni, ampak tudi politični proces, ki traja nekaj časa, ustavno sodišče pa potrebuje relativno hitre izboljšave," je poudaril. Pri tem je pojasnil, da je seveda veliko večjo hitrost možno zagotoviti s spremembo zakona US kot pa s spremembo ustave, "kjer je potrebno iskati politično soglasje za dvotretjinsko večino v DZ".

Modernizacija poslovanja - informacijska podpora

Po ministrovih besedah to pomeni, da bodo preverili, kakšna stališča imajo parlamentarne politične stranke do obeh iniciativ in do tega, da bi jih vodili vzporedno. Na vprašanje, ali so govorili tudi o ideji izbirne pravice US, kjer bi se ustavno sodišče samo odločalo, katero zadeve bi vzelo v obravnavo, je Zalar odgovoril, da je to ena od možnosti, ki pa je povezana s spremembo ustave. "Podrobneje o načinih izvedbe te diskrecijske pravice pa danes nismo govorili," je pojasnil.

Po Zalarjevih navedbah so se pogovarjali tudi o nekaterih možnih vidikih modernizacije poslovanja, ne samo US, ampak tudi rednih sodišč. "Zlasti se to nanaša na informacijsko podporo," je pojasnil in dodal, da bo ministrstvo poskušalo, tudi v okviru projekta črpanja sredstev iz kohezijskih skladov, pridobiti nekaj sredstev za modernizacijo poslovanja US.

Govorili bodo tudi o plačah

Tratnik je potrdil, da so na dnevnem redu četrtkove seje US tudi plače sodnikov. "Ali bo ta točka sprejeta oz. ali bo sprejeta dokončna rešitev ali pa bodo o njej odločali še nekajkrat, pa ne morem zagotoviti," je poudaril. Dodal pa je, da stremijo k temu, da bi zadevo obravnavali in rešili čim prej.

O džamiji zaenkrat brez stališč Na vprašanje, ali bo morebitni referendum o islamskem versko-kulturnem centru v Ljubljani protiustaven, je Tratnik odgovoril, da US ne more vnaprej dati nobenih stališč. Kot je pojasnil, bo US odločalo šele takrat, ko bo dobilo vprašanje. "O stvari, ki še ni niti odprta, pa ne morem dati nobenih ocen," je dejal.