Torek,
22. 10. 2013,
13.49

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 22. 10. 2013, 13.49

9 let

Zakaj je bolje, da več stojimo kot sedimo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Študije dokazujejo, da je stanje veliko bolj zdravo kot sedenje. Sploh ker ljudje na dan presedimo več kot 12 ur.

Koliko ur na dan presedimo? Več kot osem ur? Več kot deset ur? Nedavna raziskava, ki je bila narejena v Veliki Britaniji, je pokazala, da veliko ljudi presedi okoli 12 ur, medtem ko so v službi, v avtu, pred računalnikom ali televizijo. Če prištejemo še sedem ur spanja, pridemo do skupno neaktivnih 19 ur.

Študije, ki jih navaja zdravnik Michael Mosley, kažejo, da sedenje slabo vpliva na zdravje. Tisti, ki veliko sedijo, pa naj bi živeli dve leti manj od tistih, ki so bolj aktivni. Vse več pa je tudi dokazov, da tudi telesna vadba ne bo popravila škode, ki jo povzroči dolgotrajno sedenje.

Zakaj sedenje ni zdravo? Eden izmed glavnih razlogov je presnavljanje sladkorja. Telo hrano razgrajuje v glukozo, ta se po žilah prenese do celic. Glukoza je bistvenega pomena za gorivo, je pa tudi razlog za povečano tveganje za diabetes in bolezni srca. Trebušna slinavka proizvaja inzulin, ki pripomore raven glukoze uravnovesiti, vendar pa je bistvenega pomena tudi fizična aktivnost – kar pa presedene ure niso.

Poskus: namesto da bi sedeli, so stali Ekipa Johna Buckleyja je v sodelovanju z univerzo Chester v Veliki Britaniji pripravila preprost poskus. Skupino prostovoljcev, ki običajno svoj dan presedi v pisarni, so prosili, naj tri ure na dan v enem tednu preživijo na nogah, namesto sede na stolih.

Prostovoljci so v času poskusa nosili merilec gibanja ter merilec srčnega utripa, hkrati so merili raven sladkorja v krvi.

Koliko kalorij so prostovoljci pokurili? Raziskovalci so nato primerjali meritve ob dnevih, ko so prostovoljci stali, in ob dnevih, ko so sedeli. Raven glukoze v krvi po obroku je takrat, ko so prostovoljci stali, veliko hitreje prešla na normalno raven.

Prav tako so, pričakovano, prostovoljci porabili več kalorij, ko so stali. "Če pogledamo srčno frekvenco," pojasnjuje Buckley, "smo lahko videli, da je precej višja, kadar človek stoji. Konkretno v povprečju okrog 10 utripov na minuto več, kar pomeni porabljenih okoli 0,7 kalorije na minuto več." Sicer se to ne sliši veliko, vendar to pomeni okoli 50 kalorij na uro.

Če stojimo tri ure na dan, pet dni v tednu, je to skupaj 750 kalorij. V enem letu bi to zneslo okoli 30 tisoč dodatno porabljenih kalorij.

Telo potrebuje konstantno aktivnost Čeprav oseba redno telovadi in se giblje v naravi, pa telo potrebuje tudi stalno mišično aktivnost, pojasnjuje Buckley. Preprosto gibanje skozi ves dan, torej predvsem v času na delovnem mestu, namreč ohranja višino krvnega sladkorja pod nadzorom.