Torek,
20. 7. 2010,
15.52

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 20. 7. 2010, 15.52

8 let, 8 mesecev

Vse za večjo varnost in manj smrtnih žrtev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
O novostih v prometu – predloge zakona pripravljajo na prometnem, pravosodnem in notranjem ministrstvu – bodo poslanci v državnem zboru razpravljali predvidoma konec avgusta oziroma jeseni.

Ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal ter ministra za pravosodje in za promet Aleš Zalar in Patrick Vlačič so že jeseni predstavili paket ukrepov, namenjenih večji varnosti na cestah. Med ukrepi so opozorili na dodatno prometno signalizacijo, spremembe v delu prometne policije, večji nadzor nad avtošolami in strožje sankcije za pijane voznike. Spremembe je končno le mogoče pričakovati, saj so ministrstva že pripravila predloge za spremembe zakona, vsako v svoji pristojnosti. Bralcem predstavljamo najpomembnejše.

Večja vloga prometne inšpekcije Ministrstvo za promet je pripravilo predloge za spremembo zakona o cestnem prometu, zakona o cestah in zakona o motornih vozilih. Zakon o cestah predvideva vzpostavitev trajnostne cestne infrastrukture, dvig standarda cestne varnosti, uskladitev nacionalnih predpisov s predpisi Evropske unije, medtem ko je zakon o motornih vozilih prvi krovni zakon na tem področju v Sloveniji. Urejal bo pogoje za dajanje vozil na trg, za registracijo in njihovo udeležbo v cestnem prometu. Novosti so pri sistemskem ugotavljanju skladnosti vozil, registracije in tehničnih pregledov, ki bodo v pristojnosti ministrstva za promet. Le odgovornost za odslužena vozila ostaja na ministrstvu za okolje. Z novim zakonom se bo povečala vloga prometne inšpekcije, ki prevzema naloge Inšpektorata RS za notranje zadeve in naloge, ki jih izvaja tržni inšpektorat, in bo z mobilnimi enotami izvajala nadzor na cesti.

O varnosti na cesti že v vrtcih "Ukrepe je treba začeti že pri mladih voznikih, zato predlog zakona o voznikih daje izhodišče za ureditev področja vzgoje in izobraževanja za varno udeležbo v cestnem prometu v programih predšolske vzgoje ter v osnovnih in srednjih šolah. Vsebino tega programa bo predpisal minister za šolstvo," pravijo na ministrstvu za notranje zadeve.

Ministrstvo za pravosodje pripravlja spremembe zakona o prekrških, ki vsebuje pet sklopov. Nas so zanimali cestnoprometni prekrški. "Primeri grobih kršitev, ki so povezani s povratniki in hudimi posledicami, opozarjajo na vprašanje (ne)učinkovitosti policije, tožilstev in sodišč. Pokazalo se je, da prekrškovni organi, z izjemo kratkotrajnega pridržanja in odvzema motornega vozila, nimajo ustreznih možnosti, da iz prometa začasno izločijo nevarne voznike. Vozniško dovoljenje se lahko namreč odvzame le, če je podan utemeljen sum kaznivega dejanja (denimo povzročitev prometne nesreče s smrtnim izidom)," so zapisali na ministrstvu za pravosodje. Začasni odvzem vozniškega dovoljenja nevarnim voznikom bo mogoč že v prekrškovnem postopku. Ker ne obstaja varovalka, da ti vozniki ne bi vozili tudi brez dovoljenja, proučujejo možnost, da bi takšno, torej ponovljeno vožnjo označili za kaznivo dejanje, ki bi bila kaznovana tudi z zaporom.