Zavod Voluntariat je v Knjižnici Otona Župančiča predstavil izkušnje prostovoljcev s poletnih taborov v Ukrajini, na Irskem in v Ugandi.
Namen predstavitve je promocija mednarodnega prostovoljstva in predstavitev alternativnega načina preživljanja prostega časa, je dejal koordinator prostovoljcev v Voluntariatu Uroš Krasnik.
Poslanstvo miru, razvoja, solidarnosti in pravičnosti
"Smo nevladna in neprofitna organizacija, ki nudi raznolike priložnosti za kratkoročno in dolgoročno prostovoljno delo za osebe vseh starosti na več kot 1000 mednarodnih taborih, dolgoročnih projektih po svetu, seminarjih, izmenjavah," je poudaril Krasnik.
Poslanstvo Voluntariata - organizacije za mednarodno prostovoljno delo - je, kot je dejal Krasnik, promocija idej miru, družbene pravičnosti, trajnostnega razvoja in mednarodnega sodelovanja ter solidarnosti skozi prostovoljno delo in prostovoljne projekte.
Koristno tudi za posameznika
V Voluntariatu po njegovih besedah verjamejo, da je mednarodno prostovoljno delo koristno za osebnostni razvoj posameznika, za promocijo družbene pravičnosti, medkulturno učenje ter vzgojo za mir in strpnost.
"Naša vizija je svet miru, socialne pravičnosti in trajnostnega razvoja, kjer ljudje ob vzajemnem spoštovanju živijo skupaj brez spodbujanja kakršnihkoli oblik nasilja ter z namenom reševanja konfliktov," je še dodal Krasnik.
"Največji plus je spoznavanje ljudi in kultur"
Tako smo od prostovoljke Teje, ki je bila dva tedna na poletnem taboru v Ukrajini ter se s svojo skupino prostovoljcev, ki so prišli iz sedmih držav, slišali, da je največji plus prostovoljnih taborov spoznavanje novih ljudi, kultur ter običajev. Predvsem pa je to občutek, da narediš nekaj dobrega, razen tega se učiš tolerance, jezika tamkajšnjih ljudi, je povedala Teja, ki je spregovorila o svoji prvi izkušnji na mednarodnem taboru v Ukrajini.
Kot je dejala, so obnavljali eno izmed 18 sirotišnic v ukrajinskem mestu Harkov na severovzhodu države, le 40 km od ruske meje. Ker se uči ruskega jezika, si je Teja želela v državo, kjer govorijo rusko. V Harkovu, ki skoraj meji na rusko mejo, pa, kot pravi, govorijo rusko. Tam so šli v sirotišnico, ki je v zelo slabem stanju, in v kateri prebiva okoli 150 otrok. Sirotišnico so prepleskali in, čeprav so otroke takrat premestili v drugo sitorišnico, so z njimi preživljali prosti čas, je dejala Teja, ki ji je bilo najbolj zanimivo prav to druženje.
Slovenska veja SCI
O svojih izkušnjah s prostovoljstvom v mednarodnem poletnem taboru so spregovorili še Slavko, ki se je na Irskem na ekološki farmi ukvarjal s predelavo organske (bio) hrane, medtem ko sta Darja in Gregor v afriški Ugandi postavljala temelje za novo šolo.
Voluntariat je sicer slovenska veja mednarodne mirovniške organizacije in gibanja Service Civil International (SCI), ki promovira ideje miru, socialne pravičnosti, trajnostnega razvoja ter mednarodnega sodelovanja in solidarnosti skozi prostovoljno delo.
Iz Slovenije 4000 prostovoljcev
Od leta 1991 je Voluntariat izvedel okoli 300 mednarodnih delovnih taborov v Sloveniji in gostil okoli 2800 udeležencev iz celega sveta. Na projekte v tujino so poslali okoli 4000 prostovoljcev iz Slovenije. Na dolgoročnih projektih prostovoljnega dela so gostili okoli 30 tujih prostovoljcev, približno 120 pa so jih poslali na dolgoročno prostovoljno delo v tujino.