Ponedeljek,
12. 5. 2008,
16.32

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 12. 5. 2008, 16.32

8 let, 8 mesecev

Vodopivec: Sodstvo okosteneli sistem totalitarnega režima

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Predsednik Združenja za demokratizacijo javnih glasil, Vinko Vodopivec, je poudaril, da je sodstvo tisti del državne oblasti, ki še ni doživel demokratičnih sprememb.

Prav zato v društvu nasprotujejo sodniški stavki. Po mnenju Vodopivca gre pri stavki za "revolucionarni udar skorumpirane sodne oblasti". "Sodniki imajo več kot še enkrat previsoke plače" Kot je povedal predsednik združenja, ima sodna veja oblasti po javnomnenjskih raziskavah daleč najnižjo stopnjo zaupanja državljanov in istočasno daleč največjo stopnjo koruptivnosti. Po ugotovitvah mednarodnih strokovnjakov pa je v Sloveniji primerljivo "več kot še enkrat preveč sodnikov in ob izjemnih sodnih zaostankih je učinek sodstva manj kot polovičen, zato imajo sodniki glede na primerljivo učinkovitost sodstva več kot še enkrat previsoke plače," je pojasnil.

Vodopivec je tudi poudaril, da je sodna veja oblasti edina, ki nima zunanje kontrole, pa čeprav je zakonsko predpisana s tretjim členom ustave, ki "nedvoumno določa, da so sodniki vezani na ustavo in zakon".

"Sodstvo deluje samoupravno" Kot je še dejal, je značilno, da se pred iztekom mandata vlade in državnega zbora pri sistemskem urejanju plačilnega sistema državne uprave pojavi tista skupina državne oblasti, ki še ni doživela demokratičnih sprememb in "še vedno posluje samoupravno". "A ravno sodstvo bi moralo varovati poštenost in zakonitost," je pojasnil Vodopivec, ki je prepričan, da je sodstvo "edini okosteneli sistem preteklega totalitarnega režima".

Ne revolucionarnemu in klanskemu sistemu V združenju sicer podpirajo upravičene zahteve sodnikov po ustreznih plačah, vendar "ne na revolucionaren in klanski način". Sodniki so poleg tega po besedah Vodopivca del javne uprave, zato se njihove plače ne morejo usklajevati s posebnim zakonom.