Nedelja, 1. 8. 2010, 14.07
9 let
Vlada napoveduje sprejetje pokojninskih sprememb, sindikati referendum

Socialni partnerji pa bodo imeli potem še do konca avgusta čas za pripombe. Če te ne bodo konstruktivne, bo vlada predlog zakona septembra pripravila za obravnavo v DZ, napoveduje vladna stran.
V vladi izražajo upanje, da se bodo še lahko dogovorili in referenduma ne bo. Poudarjajo, da je reforma z zdajšnjimi rešitvami nujna. Načrtujejo, da bo novi pokojninski zakon začel veljati z letom 2011.
Brez sprememb bo leta 2042 nekaj več kot 800.000 upokojencev in prav toliko delovno aktivnih prebivalcev. Statistično to pomeni, da bo na enega upokojenca prišel le še en delovno aktivni prebivalec. Izdatek za pokojnine bo leta 2021 že 13,1 odstotka BDP.
Tisti, ki so začeli delati zgodaj, se bodo izjemoma lahko brez odbitkov upokojili mlajši. Moški bodo morali biti stari 60 let in imeti 43 let pokojninske dobe, ženske pa bodo morale biti stare 58 let in imeti 41 let pokojninske dobe.
Opozarjajo, da se bo upokojitvena starost povečevala postopoma. Če bi se npr. zavarovanec v letu 2011 po veljavnem zakonu starostno upokojil pri 63. letih, se bo po novem pri 63. letih in šestih mesecih.
Predčasna pokojnina bo omogočena tako moškim kot ženskam, ki bodo stari 60 let, vendar pa bodo morali v tem primeru računati na odbitke.
Z namenom, da bi zaustavili padanje višine pokojnin po veljavni pokojninski reformi, bi uveljavili odmerni odstotek v višini 80 odstotkov.
Po predlogu sindikatov bi bila starostna upokojitev brez odbitkov možna pri 60. letih, pri čemer bi morali imeti moški 40 let delovne dobe, ženske pa 38 let.
Sindikati se zavzemajo za to, da se malusi, ki jih predvideva že veljavni zakon, ukinejo. Obdobje za izračun pokojninske osnove naj bo 24 najugodnejših zaporednih let. Prispevna stopnja delodajalca pa naj se zviša.
Pravico do pribitka za starševstvo bo lahko uveljavljal tisti starš, ki je res skrbel za otroka, ki je torej bil na porodniškem dopustu oz. na dopustu za nego in varstvo otroka. To je v večini primerov mati, medtem ko zdaj to možnost koristijo večinoma očetje, opozarja ministrstvo.
Na pomisleke, da delodajalci ne bodo hoteli zaposlovati starejših delavcev, odgovarja, da bodo delodajalci, ki bodo zaposlovali starejše, dobili bonuse.
Pokojnine, ki se zdaj usklajujejo z rastjo plač, bi se po vladnem predlogu v 50 odstotkih usklajevale z rastjo plač in v 50 odstotkih z inflacijo. "100-odstotnega usklajevanja s plačami nima nobena država. Mi smo unikum," opozarjajo na ministrstvu.
V DeSUS pričakujejo kompromis, tako da bi se rast plač upoštevala v 70 odstotkih in inflacije v 30. Vladna stran pa naj bi zaenkrat pristala kvečjemu na upoštevanje rasti plač v 60 odstotkih in inflacije v 40.