Četrtek, 29. 5. 2008, 18.29
8 let, 8 mesecev
Virant: Podpis kolektivne pogodbe za javni sektor predviden 5. junija
Podpis je po navajanju ministra za javno upravo Gregorja Viranta predviden za 5. junija. Isti dan bo vlada obravnavala in sprejela pooblastilo za podpis kolektivne pogodbe in tudi pooblastilo za podpis kolektivnih pogodb dejavnosti in poklicev - te pa bodo podpisane predvidoma 11. junija, je v kratkem pogovoru za STA napovedal Virant.
Celoten javni sektor praktično že zaključil pogajanja
Pojasnil je, da je celoten javni sektor že praktično zaključil pogajanja. Gre za zdravstveno nego, javno upravo, zdravnike, kulturo in vzgojo in izobraževanje. "Sedaj so izpolnjeni vsi pogoji, da vsi hkrati podpišemo kolektivno pogodbo," je zadovoljen Virant. Manjka še zdravstvena kolektivna pogodba za preostalo medicinsko osebje (poleg sester in zdravnikov), pogajanja o tem pa naj bi bila zaključena še ta teden, dodaja minister.
"Kolektivna pogodba, ki bo sklenjena, seveda ni večna," pa je minister odvrnil na vprašanje, ali lahko zagotovi, da bo ta vzdržala na dolgi rok. "Dobra stran te kolektivne pogodbe je, da je rezultat socialnega sporazuma med vlado in vsemi sindikati javnega sektorja, kar pomeni, da je vzpostavila plačna razmerja, ki jih vsi podpirajo. To je najboljša možna podlaga oziroma najmočnejši argument, da bo pogodba stabilna," je dejal.
Čez leto ali dve čas za analizo
Gotovo pa bo treba čez leto ali dve opraviti analizo, kako deluje novi plačni sistem in morebiti izvesti kakšne popravke, je nadaljeval. "V vsakem primeru pa je prednost ta, da ne bomo več priča ločenim zgodbam o plačnih povišicah, da se ne bo dogajalo, da bi na pritisk posameznih skupin in na grožnje s stavkami dvigovali zdaj plače tem, zdaj onim, zdaj tretjim," je pojasnil Virant.
Glede vprašanja morebitnega pritiska zviševanja plač na inflacijo pa je minister povedal, da je imel javni sektor od leta 2002 plače zamrznjene. "To pomeni, da javni sektor pri plačah ni bil deležen gospodarske rasti, še celo se plače niti niso v celoti usklajevale z inflacijo," je dejal. "Zdaj, ko so pogodbe sklenjene, je logično, da prihaja do določenih povišanj," je poudaril. Povišanja so "v globalu za 13 odstotkov, vendar v štirih obrokih", je dodal.
Postopno povišanje plač do marca 2010
Virant je tudi dejal, da je denar za odpravo plačnih nesorazmerij zbran in da bi lahko povišice opravili že prej. "Vendar smo se sindikati ravno zaradi tega, da se izognemo pritisku na inflacijo, odločili za postopno povišanje do marca 2010," je jasno povedal. Sicer pa bo vpliv povišanj plač, pravi Virant, po izračunih Umarja neznaten. Bilo pa bi nepošteno do javnega sektorja, če bi bile plače zamrznjene še naprej, je sklenil.