Gašper Lubej

Ponedeljek,
19. 12. 2011,
13.20

Osveženo pred

9 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 19. 12. 2011, 13.20

9 let, 1 mesec

Virant bi bil predsednik DZ, toda…

Gašper Lubej

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Gregorja Viranta načeloma zanima mesto predsednika državnega zbora, a ne pričakuje, da bi se lahko o vstopu v koalicijo dogovorili do srede, ko bo ustanovna seja parlamenta.

"Jutri naj bi nadaljevali pogajanja na magistratu. Smo še daleč od koalicije, naprej se moramo vsebinsko in programsko uskladiti, šele nato so mogoči pogovori o kadrovskih rešitvah. Načeloma bi bil pripravljen sprejeti funkcijo predsednika DZ, vendar ne na tak nenačelen način. Ne pričakujem, da bi se lahko tako hitro, do srede, dogovorili o koaliciji," je za Planet Siol.net povedal predsednik Državljanske liste Gregorja Viranta.

"Potrebujejo me kot vodjo poslanske skupine" Gregor Virant nam je povedal še, da se še ni odločil, ali bi ostal v parlamentu ali bi prevzel funkcijo v vladi. Na vprašanje, zakaj je glede tega v dilemi in ali so mu res ponudili vodenje pravosodnega ministrstva, je odgovoril: "Smo nova stranka, med poslanci so novi obrazi z izjemo Bojana Starmana. Zdi se mi, da me potrebujejo kot vodjo poslanske skupine."

Časovnica je v rokah mandatarja Od jutrišnjih pogajanj s Pozitivno Slovenijo (PS) Zorana Jankovića v Listi Virant pričakujejo poglobljena usklajevanja po področjih. "Pričakujemo precej jasen in natančen osnutek koalicijske pogodbe ter timsko delo. Mi imamo pogajalsko ekipo in na koncu bomo ugotovili, ali smo se o ključnih zadevah dogovorili ali ne. Odločitev bo sprejel svet stranke, kdaj bo to, pa je v rokah mandatarja," pravi Virant.

Še vedno bi imeli v rokah državno blagajno, policijo in pravosodje Ponovil je, da za njegovo stranko niso sprejemljivi dvigovanje davkov in zadolževanje, da ne bodo pristali na dokapitalizacijo NLB iz javnih sredstev ter da je treba postopno zmanjšati proračunski primanjkljaj in sodne zaostanke. V vladi jih še vedno zanimajo resorji za finance, notranje zadeve in pravosodje.

DLGV, SD in SLS bi skupaj uravnotežile Jankovića Virant je tudi potrdil, da so poslali pismo s pobudo SD in SLS za sodelovanje in medsebojno obveščanje v času koalicijskih pogajanj. "Želeli bi, da bi bila koalicija uravnotežena, saj bi imele te tri stranke skoraj enako težo kot PS."

SLS bo pri odločanju utež na Virantovi tehtnici Formalnega odgovora sicer Virant ni dobil, je pa bil v stikih s predsednikoma SD in SLS, ki bo, kot kaže, ostala v opoziciji. "Za nas pri odločanju, ali vstopiti v opozicijo, ne bo nepomembno, da SLS ne bo zraven, ker tako ne bo močnega ravnotežja," še ocenjuje Virant.

Janković se je sicer danes sestal s predsednikom DeSUS Karlom Erjavcem, vendar po srečanju nista dajala izjav.