Tina Vovk

Četrtek,
24. 4. 2014,
11.43

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 24. 4. 2014, 11.43

8 let, 9 mesecev

Veste, kdo vas v resnici zastopa na evropskih volitvah? (video)

Tina Vovk

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Za vse tiste, ki želijo preveriti, s katero stranko, ki kandidira na prihajajočih evropskih volitvah, imajo najbolj podobna stališča, je od danes na voljo aplikacija, ki jim bo ponudila odgovor.

Namen spletne aplikacije EUvox 2014 (www.euvox.eu/si) z imenom Kdo me v resnici zastopa na evropskih volitvah? je pomagati državljanom, da izberejo politično stranko, ki najbolj ustreza njihovim političnim prepričanjem oziroma primerjavo lastnih stališč s stališči strank, ter jim omogoči hiter dostop do informacij o pozicijah vseh strank na teh volitvah. Spletni projekt sofinancirata Evropski parlament in Sklad za odprto družbo (Open Society Foundations) madžarsko-ameriškega milijarderja Georgea Sorosa. Anketa, namenjena državljanom Vseevropska anketa se je začela danes v vseh 28 članicah EU. Za vsebino projekta v Sloveniji skrbi Matevž Tomšič. Aplikacija je bila v nekaterih članicah že uporabljena, v Sloveniji pa je tokrat na voljo prvič. Na predstavitvi je Tomšič pojasnil, da namen ankete ni napovedovati, kakšna bo volilna udeležba (čeprav vprašalnik vključuje vprašanje, ali se boste volitev udeležili).

Anketa je namenjena državljanom, ne strankam ali medijem. Namen ankete, je poudaril Tomšič, nikakor ni sugeriranje državljanom, koga naj volijo. Z aplikacijo želijo državljanom omogočiti, da lahko volijo na podlagi ujemanja mnenj s strankami in ne na podlagi populizma ali posameznih osebnosti.

Ujemanje preverjajo v 33 vprašanjih Aplikacija ima dva dela. Prvi je klasična spletna anketa, drugi pa koordiniranje pozicij največjih političnih strank.

Anketa ima 33 vprašanj; 27 vprašanj je enakih v vseh članicah, šest pa specifičnih za vsako državo posebej. Vsebuje tri tematske sklope: - odnos do EU, - odnos do ekonomskih vprašanj, - odnos do socio-kulturnih vprašanj (splav, istospolne poroke, imigracije …).

Pet koderjev je ločeno ocenilo pozicije strank, ki temeljijo na izjavah strank in njihovih določenih potezah. Če se ocene koderjev izkažejo za preveč različne, jih uskladijo na panelni razpravi.

Ko uporabnik konča vprašalnik (anketa je anonimna), lahko za vsako dimenzijo ugotovi, kako je pozicioniran. Vsak lahko anketo izpolni večkrat. Rezultate anket se lahko sproti spremlja tudi za druge države, tako da je možno preveriti, kako so se do kakšnega vprašanja opredelili v preostalih članicah EU.

Primerjanje anket med vsemi državami Ne gre za klasično javnomnenjsko anketo, temveč anketo, ki naj bi dala uporabnikom odgovor, katera stranka ali lista jim je bliže. Od klasične ankete se razlikuje tudi po vzorčenju, saj lahko anketo izpolni vsak, ki si to želi.

Rezultat ankete pokaže tudi, s katerimi strankami se pri posameznih vprašanjih najbolj ujemate in s katerimi najmanj. Uporabnik lahko označi, katera vprašanja so zanj najbolj pomembna, in rezultati teh vprašanj pri ujemanju igrajo večjo vlogo. Tako se lahko izkaže, da je uporabnik pri določenih vprašanjih bliže eni, pri drugih pa drugi stranki.