Petek, 22. 4. 2011, 10.40
8 let, 8 mesecev
Velikonočno jajce v objemu nageljnov in čipk
Kraj nesrečnega imena
"Najhuje je, ko se jajce tik pred 'zaključnimi' deli zdrobi in svojo življenjsko pot končna v košu za smeti," pripoveduje Franc Grom in razkaže še košarico z ducatom razbitih jajc, ki jo poimenuje kar Kraj nesrečnega imena. "Ko ti najbolj gre, se moraš ustaviti in napraviti premor," pravi. "Če želiš nekaj napraviti preveč na silo in na hitro, se kaj hitro zgodi, da se jajce zdrobi," potarna.
Če se boste v prebadanju lupine preizkusili sami: navodila za "uporabo"
Franc Grom svojih spretnosti ne skriva zase. Tako se pri njem že uvajata dva naslednika, občasno na pomoč priskoči tudi vnukinja, vrtalni strojček pa je v preteklosti prijela tudi žena prvaka SDS, Urška Bačovnik. Tudi nama s fotografom je z veseljem predstavil postopek izdelave v instant različici. Najprej označi sredino jajca ("Pogledamo proti obzorju in na vrhu jajca označimo domnevno sredino, jajce obrnemo in to ponovimo še nekajkrat. Tam, kjer se označene črtice križajo, je sredina."). Sledi luknjanje, ki ga lahko opravimo s pletilko, in izpihovanje vsebine iz jajca. Franc si pomaga s priročno pumpico, doma pa to lahko opravimo s pihanjem. Nato lupino opere, na posušeno s svinčnikom izriše osnovni motiv in začne s potrpežljivim vrtanjem.
Čeprav pravi, da zdržema lahko dela približno 15 minut, skupaj pa 4 ure dnevno, se gospa Grom, ki se je med našim obiskom ukvarjala s popravilom škarpe na dovozu, s tem ne bi strinjala, saj pravi, da soprog, s katerim skupaj preživljata že šesto desetletje, prebadanju jajčnih lupin posveča večino svojega časa.
Po novem tudi na poštni znamki
Letošnja velika noč pa je za Franca Groma še prav posebej praznična. Njegov Vrhniški pirh je namreč upodobljem na poštni znamki, ki ste jo v teh dneh verjetno večkrat lepili na velikonočne čestitke. "No, kdaj človek pride na znamko?" me vpraša. "Običajno po smrti, ko je že prepozno?" razmišljam. "Res je, in prav zato sem na to tako ponosen."