Poleg SDS in DL imajo nekaj predlogov za reforme političnega sistema tudi v NSi. V SLS opozarjajo, da takšni predlogi zahtevajo poglobljeno analizo, v DeSUS in PS pa se o njih še niso pogovarjali.
V DL med predlogi za spremembo političnega sistema na mizo dajejo predlog spremembe zakona o lokalnih volitvah, po katerem bi lahko najmanj 15 odstotkov volilnih upravičencev v občini zahtevalo glasovanje o odpoklicu župana. Ta odstotek je po Virantovih besedah še stvar dogovora.
Če bi bila zahteva vložena, bi sledilo splošno glasovanje o odpoklicu župana v občini. Če bi se večina odločila za odpoklic, bi županu prenehal mandat in bi se razpisale predčasne županske volitve, je pojasnil Virant. Predlog bi denimo v aktualnem primeru Mariborčanom dal zakonsko možnost, da odpokličejo svojega župana, ki je sedaj nimajo. DL ne podpira možnega predloga, po katerem bi župana lahko odpoklicali občinski svetniki.
Za uvedbo preferenčnega glasu in poskusnega mandata za sodnike
DL vnovič odpira predlog za spremembo volilnega sistema in uvedbo preferenčnega glasu, preučujejo pa tudi možnost uvedbe zahteve za odpoklica poslanca, kar je sicer odprl predsednik vlade Janez Janša. Glede na proporcionalni volilni sistem je možnost odpoklica poslanca sicer po Virantovih ocenah nekoliko bolj zapleteno vprašanje, vendar "vredno razmisleka".
V stranki napovedujejo tudi spremembe na področju sodstva. Virant je napovedal, da bo vodjem poslanskih skupin poslal predlog, naj še enkrat razmislijo o ustavni spremembi o uvedbi t. i. poskusnega mandata za sodnike. To so na začetku mandata že predlagali, vendar sta idejo opozicijski stranki zavrnili in ni imela dovolj podpore. "V luči novih sporočil, ki nam jih dajejo ljudje, bi kazalo o tem ponovno razmisliti," ocenjuje.
Minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič sicer pripravlja t.i. "malo sodno reformo". Bistvo te je po Virantovih besedah sodni veji oblasti dati vsa pooblasti in pristojnosti, torej predsednikom sodišč dati pooblastila za vodenje, pooblastila, ki se nanašajo na izbiro sodnikov, nagrajevanje in sankcioniranje, vendar hkrati od njih zahtevati odgovornost za rezultate.
NSi za spremembe v vseh treh vejah oblasti
V NSi pa bo o pripravljenih predlogih za spremembo političnega sistema, razpravljali na sobotnem kongresu stranke. Kot je pojasnil vodja poslanske skupine Matej Tonin, predlagajo spremembe v vseh treh vejah oblasti.
Na področju sodstva bodo predlagali, da lahko prosto sodniško mesto zasede le nekdo, ki imajo vsaj deset let delovnih izkušenj. Poleg tega bodo predlagali zaostritev odgovornosti predsednikov sodišč ter spremembo procesne zakonodaje, tako da bi se v drugih državah pridobljeni dokazi upoštevali tudi pri nas, tako da se bi ponovil Balkanski bojevnik.
Kar se tiče izvršne veje oblasti, pa bodo predlagali možnost razrešitve župana, če za to glasujejo tri četrtine občinskih svetnikov. Na področju zakonodajne veje oblasti pa je ključna sprememba referendumske ureditve, pri čemer je Tonin spomnil, da so poslanci NSi sopodpisniki. Ponovno bodo predlagali tudi ukinitev državnega sveta.
Tonin ocenjuje, da je trenutna situacija pokazala, da so nekatere spremembe nujne, boji pa se, da bo "hudič v podrobnostih" in ne bo dovolj širokega soglasja. Kot ugotavlja, se vsi strinjajo, da so spremembe potrebne, a bi vsak to naredil nekoliko drugače.
Prevc: V tem mandatu bo težko prišlo do premikov
Vodja poslanske skupine SLS Mihael Prevc predloge za spremembe težko komentira, saj se v koaliciji o tem še niso razpravljali, bodo pa v prihodnjih dneh postregli s konkretnimi predlogi, saj po njegovih besedah takšni predlogi zahteva zalo poglobljeno analizo. S predlogom za odpoklic funkcionarjev se Prevc sicer strinja, a se sprašuje, ali ne bil odpoklic poslanca ali župana protiustaven, saj sta bila neposredno izvoljena.
Za udejanjenje takšnega predloga bi bile potrebne spremembe ustave, a Prevc opozarja, da bo v tem mandatu zelo težko prišlo do takšnih premikov. Kot pravi, so v tem trenutku še najbližje ustavni večini glede sprememb referendumske ureditve, ki je ta trenutek zelo pomembna.
Veber meni, da se vlada skriva za spremembo političnega sistema
Vodja poslanske skupine opozicijske SD Janko Veber pa je pojasnil, da so v SD že predstavili svoje videnje glede reforme političnega sistema, predvsem na točki umika politike iz upravljanja z gospodarstvom. Veber vladi očita, da želi dokončno privatizirati državno premoženje in se pri tem skriva za spremembo političnega sistema.
Kar se tiče reforme sodstva, je treba po Vebrovih besedah poskušati poiskati rešitve za čim bolj učinkovito delovanje sodišč, ne smemo pa pustiti, da bo politika s tem poslabšala pravno varnost. Posegi v sodno vejo morajo biti premišljeni, to ne sme biti politično tekmovanje, pravi. Glede možnosti razrešitve funkcionarjev pa opozarja, da bo lahko prišlo do zlorab pri preganjanju županov in političnega odstavljanja poslancev.
V DeSUS in PS o predlogih še niso govorili
V koalicijskem DeSUS se, kot so pojasnili, o predlogih za spremembe političnega sistema še niso pogovarjali.
V opozicijski Pozitivni Sloveniji pa bodo pobude komentirali, ko bodo predstavljeni konkretni predlogi.