Petek,
5. 10. 2012,
15.48

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 5. 10. 2012, 15.48

8 let, 8 mesecev

Vaja: potres 8. stopnje v osrednji Sloveniji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Grozovito se je streslo, potres, ki je dosegel 8. stopnjo po evropski lestvici, je zajel 23 občin v osrednji Sloveniji, a tresenje tal smo čutili po vsej državi.

Več sto ljudi je ostalo pod ruševinami, porušil se je most, v reki je pristal avto, nesreča se je zgodila tudi v predoru Karavanke, sprožil se je plaz. Na nogah so tako vojaki, policisti, člani civilne zaščite, gasilci kot tudi medicinsko osebje.

Na srečo se naravna nesreča ni zgodila, so pa enote Slovenske vojske (SV) okoli carinskega platoja na Hrušici pri Jesenicah preverile svoje zmogljivosti v primeru večje naravne katastrofe, pa tudi, kako uspešno je sodelovanje z drugimi združenji v primeru naravnih nesreč. Tako so v vaji, v kateri je bilo okoli 230 pripadnikov in pripadnic iz različnih enot SV, sodelovali tudi jeseniški gasilci, člani kranjske izpostave uprave za zaščito in reševanje zaščite, policisti.

Vojska v naravnih nesrečah pomaga civilistom

"Z vajo smo želeli preveriti zmogljivost vseh enot, ki jih ima vojska na voljo v primeru naravnih nesreč. Kot je znano, je vojska sodelovala tudi pri zadnjih treh večjih nesrečah, ki so se zgodile v Sloveniji. Pomagali smo leta 2000, ko se je v Logu pod Mangartom sprožil plaz, pa v poplavah v Železnikih leta 2007 in leta 2010 v poplavah na območju osrednje Slovenije in Posavja," je pojasnil snovalec in organizator vaje Andrej Indof iz SV.

Postavitev zasilnega mosta

Vaja je potekala na sedmih različnih točkah. Pripadniki 14. Inženirskega bataljona so v dveh urah postavili lansirni most Eurobridge, ki so ga na kraj podrtega mostu v Hrušici pripeljali s petimi vojaškimi vozili. Most je dolg 40 metrov in lahko prenese težo 40 ton. Delo te vojaške enote je precej prepleteno s potrebami družbe, so pojasnjevali inženirci, ki so pomagali pri odpravi posledic poplav na območju Železnikov, kjer so prav tako postavili zasilni most C-200. Mostove so postavljali tudi po plazu v Logu po Mangartom in še kje. S svojimi mostovi pomagajo tudi Direkciji RS za ceste, ko obnavljajo ali gradijo nove.

Oskrba in evakuacija poškodovanih

Gasilsko-reševalna služba Kranj, vojaška zdravstvena enota in 15. helikopterski bataljon so oskrbeli 12 poškodovancev iz ruševin hiše ter jih evakuirali na varno. Na kraju so jih oskrbeli, enega poškodovanega so s kraja odpeljali z vojaškim helikopterjem, preostale so do mobilne bolnišnice Role 2LM pripeljali z vojaškimi reševalnimi vozili. Mobilna bolnišnica, kjer se izvajajo tudi nujni kirurški posegi, lahko oskrbi od osem do dvanajst poškodovancev. Možne so tudi pooperativna terapija, izvajanje laboratorijske diagnostike, rentgen, ultrazvok.

Enoto mobilne bolnišnice sestavljajo tako zdravstveni kot logistični delavci. Trenutno jih je 52 v stalni sestavi in 28 prostovoljcev. Civilni zdravniki so k sodelovanju pristopili že leta 1999, ko so sodelovali na operacijah kriznega odzivanja v BiH in na Kosovu.

Potapljači rešili potnika iz avtomobila, gasilci pa potopljen avtomobil

Z mostu, ki se je zaradi potresa podrl, je v reko padlo vozilo z dvema potnikoma. Ker se je vozilo zagozdilo pod jezom, so na pomoč poklicali skupino potapljačev odreda za specialno podvodno delovanje mornariškega diviziona. Dva potapljača sta tako pomagala ponesrečenemu potniku, nato pa prečesala okolico in z dna potegnila tudi utopljenca. Gasilci so nato iz vode z dvigalom potegnili vozilo, kar pa je bilo zaradi velike količine vode, ki je zalila avtomobil, precej zapleteno.

Jez naplavil granato

Zaradi potresa se je v zgornjem delu reke podrl jez, udarni val vode pa je na strugo naplavil granato iz prve svetovne vojne, za katero so sumili, da je polnjena s kemično polnitvijo. Granate sta se lotila voda za uničenje neeksplodiranih ubojnih sredstev, ki sta granato deminirala. Na kraju sta bila tudi epidemiološki laboratorij in skupina za vzorčenje in identifikacijo kemijskih agensov, ki sta prikazala postopke ob sumu na kolero in kemijsko analizo vzorca, vzetega s površine granate.

Po izvedeni vaji, ki je stala nekaj čez 50 tisoč evrov, so prisotni ugotavljali, da so s skupnimi močmi gotovo pripravljeni na pomoč civilnemu prebivalstvu v primeru hujše naravne katastrofe.