Sreda, 12. 9. 2012, 17.32
8 let, 8 mesecev
V SD znova za vrnitev odvzetih pravic upokojencem
K sopodpisu pri vložitvi novele so povabili poslanske skupine DL, PS in DeSUS. Prva jim je že sporočila, da bo počakala na analizo posledic zakona, PS pa jim je zagotovila svoje podpise.
Po noveli, ki jo bodo vložili, bi povrnili pravice iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja pod posebnimi pogoji vsem upravičencem, te pravice pa bi se znova uresničevale v skladu z veljavnim zakonom o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, je dejala namestnica vodje poslanske skupine SD Majda Potrata. Prav tako bi bila po noveli ohranjena pravica do letnega dodatka za upokojence, kot je veljala pred uveljavitvijo zakona za uravnoteženje javnih financ, je pojasnila. Besedilo novele po njenih besedah ne odstopa od besedila tiste, ki jo je državni zbor že zavrnil.
Zakon je bil zavrnjen z vladno obljubo, predvsem DL in DeSUS, da bodo sami jeseni oziroma v septembru v parlamentarno proceduro vložili tako spremembo 143. člena omenjenega zakona, ki bo zasledoval načelo sorazmernosti in hkrati ne bo ogrožal javnih financ, je zapisala Žgajner Tavševa. "Ker smo v poslanski skupini Pozitivne Slovenije prepričani, da gre za nedopusten in hkrati ustavno sporen poseg v že sprejete pravice posameznih kategorij upokojencev, bomo tudi tokrat prispevali svoje podpise z upanjem, da se nam bosta pridružili tudi obe koalicijski poslanski skupini," je navedla.
Zpiz je namreč v tem času že razrešil nekatere ugovore upokojencev. Število ugovorov na obvestilo o znižani pokojnini oz. pritožb na odločbo o znižani pokojnini po varčevalnem zakonu, ki so jih prejeli na Zpizu, se bliža številki 10.000, so povedali v zavodu.
Zakon za uravnoteženje javnih financ je določil, da se pokojnine, za katere izplačilo zagotavlja država iz proračuna in ki ne temeljijo na vplačanih prispevkih, že junija znižajo. Med upokojenci, ki so se jim pokojnine znižale, je približno 8000 tistih, ki so del delovne dobe prebili v nekdanji SFRJ, približno 7500 pa borcev NOB.