Torek, 1. 6. 2010, 15.11
9 let
V Razkrižju težave zaradi neživljenjske meje

Na območju Razkrižja ima več družin težave zaradi neživljenjske meje. Več ljudi mora na poti do svoje hiše vsak dan prestopati mejo. Posest družine Bedekovič na primer leži tako v Sloveniji kot na Hrvaškem. Sprva je imel Emil Bedekovič nepremičnino le na hrvaškem delu posesti, nato pa je zgradil brunarico na slovenskem delu, dobil hišno številko Vešica 12a in z družino tam prijavil stalno prebivališče. Tako lahko vsaj otroci obiskujejo šolo bolj normalno, kot so jo pred tem, nam je povedal župan.
Policija nam je sporočila še, da jim ni znano, da bi občani, ki prestopajo državno mejo na območju Razkrižja, imeli težave s policijo. Način prehoda je urejen in določen v skladu s Sporazumom med Republiko Slovenijo in Republiko Hrvaško o obmejnem prometu in sodelovanju (SOPS). Podarjajo, da kar najbolj poenostavlja gibanje obmejnega prebivalstva, ki je neposredno prizadeto zaradi poteka državne meje.
Težave nekaterih občanov so rešili z novimi cestami, meja okoli Bedekovičeve hiše pa je tako čudno postavljena, da bi cesta, ki bi jo pripeljala do mejnega prehoda, stala preveč, da bi jo gradili za le eno družino, meni župan.
Dvolastniki se morajo ob prehajanju t. i. zelene meje večkrat na dan ustavljati ter odklepati in zaklepati zapornice. Več prehodnih točk je na klancih in dvolastniki pogosto prevažajo tovor. Največ težav pa imajo obiskovalci ali delavci, še posebno ob trgatvah, saj morajo, ne kot dvolastniki, v vsakem primeru prek mejnega prehoda.
Sporazum Drnovšek-Račan je predvideval korigiranje meje pri treh hišah družine Mesarič. Slovenska družina živi med kontrolnima točkama mejnega prehoda, na hrvaškem katastru, a bi bila raje v Sloveniji. Ko jih je leta 2007 zagrebški geodetski zavod obvestil, da želijo premakniti hrvaško kontrolno točko mejnega prehoda Banfi-Razkrižje bližje Sloveniji, so se Mesaričevi razburili in odstranili količke geodetskega zavoda.