Torek,
27. 5. 2008,
14.51

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 27. 5. 2008, 14.51

8 let, 9 mesecev

V DeSUS za vnovično glasovanje o noveli zakona o socialnih transferjih

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Vodja poslanske skupine DeSUS Franc Žnidaršič in poslanec Vili Rezman sta napovedala, da bodo v PS DeSUS zahtevali ponovno glasovanje o njihovem predlogu novele zakona o socialnih transferjih.

Ne strinjajo se namreč z "manipulacijo" predsednika DZ Franceta Cukjatija, ki se je po njunem mnenju zgodila na četrtkovem glasovanju o noveli zakona v DZ. Poslanca pričakujeta, da jih bo Cukjati pri njihovi zahtevi zavrnil, zato bodo zbrali zadostno število podpisov poslancev pod zahtevo za sklic izredne seje. "Glasovalo se je 20 minut prehitro" Kot je še dejal Rezman, se je v četrtek glasovalo 20 minut pred napovedanim časom glasovanja - "manjkala je še približno polovica opozicijskih poslank in poslancev, ki so najavili podporo noveli, najbolj zanimivo pa je, da ni manjkal noben od predstavnikov SDS in NSi, ki so napovedali nasprotovanje noveli. Manjkal je le Janez Drobnič".

"Ta stroj je utečeno funkcioniral in zato je moral najbrž predsednik izbrati pravšnji trenutek, ko se lahko z manipulacijo doseže ustrezen glasovalni rezultat," je dejal Rezman. Žnidaršič je dodal, da se je "manipulativno skrajšal čas odmora pred glasovanjem, ki je potreben za to, da se zberejo vsi poslanci. Tako je bila nekaterim poslancem odvzeta pravica in možnost glasovanja".

Do pokojninskega dodatka ljudje z Mercedesom? Žnidaršič in Rezman se strinjata z vladnim predlogom za draginjski dodatek, ki bi ga dobili prejemniki pokojnin, nižjih od 500 evrov, vendar pa ga podpirata pod pogojem, da bodo sredstva za ta dodatek izplačana iz proračuna in ne iz pokojninske blagajne ter da se preuči gmotno stanje potencialnih prejemnikov. Zgodi se namreč lahko, da bodo po draginjski dodatek nekateri prišli z Mercedesom - pokojnino imajo sicer nizko, kar pa še ne pomeni, da so tudi revni, je pojasnil Žnidaršič.

"Šlo je za vezano trgovino" Rezman je ob tem poudaril, da gre pri draginjskem dodatku za enkratno izplačilo, medtem ko je zakon o socialnih transferjih sistemski zakon. Po Rezmanovih besedah je šlo za vezano trgovino - poslanci DeSUS naj bi podprli referendum o pokrajinah, v zameno pa naj bi bil pripravljen zakon o draginjskem dodatku. Šlo je torej za "ultimat" - podprejo naj referendum o pokrajinah, "potem šele pa bi se pogovarjali o socialnih pomočeh, vendar ne na naš način", je dejal Rezman.

"Glede referenduma vsak po svoji vesti" "Ko je bila novela o socialnih transferjih zavrnjena, oblikovan pa drugi predlog, ki nam ni bil dan niti v vednost, kaj šele v soglasje, smo vztrajali pri načelni drži, da nasprotujemo referendumu in vztrajamo pri noveli o socialnih transferjih. Z Žnidaršičem sva pri tem vztrajala, po posvetovanju znotraj PS in s člani vodstva stranke pa je prišlo do soglasja, da najina drža ni obvezna za vse in naj glede referenduma vsak glasuje po svoji vesti," je pojasnil Rezman.

"Sem raje zunaj koalicije včeraj kot jutri še noter" "Če bi meni kdo postavil dilemo, ali boš podprl zadevo ali pa te ni več v koaliciji,takoj povem, da sem raje zunaj včeraj kot jutri še noter," je dejal Žnidaršič. "V koaliciji sem ves čas s težkim srcem." Rezman pa poudarja, da v koalicijski pogodbi ne piše, "da bomo ustanavljali pokrajine", oz. piše da "bomo zelo previdni pri tem".

Razlika med predsednikom in poslanci DeSUS nastopi pogosto Žnidaršič je povedal, da razlika med poslanci DeSUS in predsednikom stranke Karlom Erjavcem nastopi pogosto - minister gleda na stvari manj kritično in jih "preko vlade spusti v parlament", "mi, ki si vzamemo več časa in razmisleka, pa potem kakšne stvari ne podpremo, ampak to je že običaj".

Zavrnil je ugibanja o odhodu iz stranke in prestopu drugam in zatrdil, da z Rezmanom nameravata kandidirati na volitvah na listi DeSUS in uspeti. "Jaz absolutno spadam v DeSUS. Če je kdo v DeSUS ravnal nenačelno, naj tisti razmisli o tem, ali je v pravi stranki ali ne."

Erjavec: Nikoli ni bilo diktata, kako naj kdo glasuje Glede nestrinjanja v stranki je tudi predsednik DeSUS Karl Erjavec dejal, da imata dva poslanca drugačno mnenje, "ampak DeSUS je demokratična stranka, nikoli ni bilo diktata, kako naj kdo glasuje". Dodal je še, da so se o podpori referendumu pogovarjali na izvršnem odboru stranke, na sicer neformalni seji in da so bile tam "jasne usmeritve, da se gre v smeri, da se podpre referendum in da se nekaj iztrži za program DeSUS".