Ponedeljek, 19. 3. 2012, 14.08
9 let, 2 meseca
Upam, da Ljubljana ni na pragu "dolžniške krize"!

Pravi, da kandidira tudi zato, da bi pokazal, da je mogoča tudi drugačna, bolj verodostojna politika. Za volitve velja izrek "ni končano, dokler ni končano". Zato Vito Rožej pričakuje drugi krog županskih volitev in sebe v njem. Potem pa je vse možno ...
Od kod sploh ideja za kandidaturo za župana Ljubljane?
Ker je Ljubljana moje mesto in mi ni vseeno, kako v njej živimo. Dejaven sem v različnih oblikah mestnega življenja, kot predsednik KUD-a France Prešeren, organizatorja Trnfesta in Emonske promenade npr., pa kot predsednik mestnega odbora Zares. Kot oče treh otrok poznam številne težave, s katerimi se srečujemo starši v našem mestu. Želim reševati predvsem vsakdanje probleme, posebej v času gospodarske krize, ne graditi gradov v oblakih. Moje obljube niso prazne, predvsem pa ne predrage. Prepričan sem, da morajo imeti volivke in volivci možnost izbire.
V tekmi je osem kandidatov, za mnoge je velika večina anonimnežev, nekateri jih imajo celo za krjavle ... Zakaj je v županski tekmi tako malo znanih, prepoznavnih imen? Ker ljudje ne verjamejo, da je mogoče kaj spremeniti ali morda zato, ker se ne želijo spustiti v "politiko, ki ni ravno na dobrem glasu"?
Saj je na vseh volitvah tako. Pogum vsakogar, ki kandidira, pa je treba spoštovati. Letošnje volitve za župana so nadomestne, enemu od kandidatov pripisujejo veliko prednost, kar zmanjšuje motivacijo za kandidiranje. Sam verjamem v možnost spremembe. Kandiram tudi zato, da bi pokazal, da je mogoča tudi drugačna, bolj verodostojna politika.
Niso redki, ki menijo, da bo Zoran Janković spet pometel s tekmeci, čeprav ga je nedavno zaradi gospodarjenja z nepremičninami v Ljubljani v letih 2007–2010 odločno okrcalo tudi Računsko sodišče?
Sam ne mislim tako. Kdor dela, dela napake. In Zoran Janković veliko dela. Morda celo preveč. In vse naenkrat. Politiki za prejeto zaupanje odgovarjamo volivkam in volivcem, ne pa "notranjim glasovom". Ugotovitve Računskega sodišča pa najbrž ne bodo bistveno vplivale na volitve.
Je Zoran Janković premagljiv na tokratnih županskih volitvah?
Tudi za volitve velja izrek "ni končano, dokler ni končano". Počakajmo pa bomo videli. Pričakujem drugi krog in sebe v njem. V drugem krogu pa je vse možno.
Kaj je ta hip največja rakava rana prestolne občine, njen dolg, številni nedokončani projekti ali vse bolj onesnažen zrak?
Zadolžitev MOL je za zdaj še znotraj zakonskih okvirjev. Vendar ne vem vsega o posojilnih pogojih, ročnosti plačil, dinamiki ipd. Upam, da Ljubljana ni na pragu "dolžniške krize", gotovo pa je, da se za nadaljnje gradnje ne bo mogla tako zadolževati kot doslej. Onesnažen zrak s trdimi delci pod 10 mikronov je resen problem, še posebej zato, ker zahteva razmeroma velika sredstva za zmanjševanje onesnaženosti – predvsem večji poudarek na javnem mestnem prevozu ter bolj učinkoviti in varčni energetski politiki.
Stožice so v športno-glasbenem duhu zaživele, trgovski del ni dobil svoje podobe. Kako rešiti to nasedlo naložbo?
Gotovo je, da bom kot župan nasprotoval dodatnim investicijam iz javnega denarja v Stožice. Ob pomanjkanju sredstev je veliko bolj potrebnih projektov v Ljubljani. Če so banke dale izvajalcu projekta posojila "na lepe oči", je to njihova težava. Nov zasebni partner za trgovski del bi bil optimalna, a v krizi malo verjetna rešitev.
Kako rešiti še eno nasedlo naložbo Potniški center Ljubljana?
S pomočjo države in evropskih sredstev je treba nadaljevati z izgradnjo dela potniškega centra, ki obsega ureditev javnega potniškega prometa. Komercialni del potniškega centra pa bo moral počakati na zasebnega investitorja. Čim prej bo treba sprejeti odločitev o poglobitvi železnice v Ljubljani ali pa o izgradnji obvozne proge za tovorni promet. Sam sem bolj naklonjen poglobitvi.
Vse je povezano z denarjem, tega pa ni, zadolženost Ljubljane bo odločilna pri novih projektih, ki jih Ljubljana potrebuje. Bi morala Ljubljana več kot doslej "računati", pa tudi iztržiti s projekti, pri katerih bi lahko dobila tudi evropski denar?
Ljubljana je dobila kar nekaj evropskih sredstev, ampak za manjše projekte. Čas je, da kandidira za velike projekte, kot so vnovična uvedba mestnega javnega tirnega prometa (tramvaj), železniško vozlišče in Potniški center Ljubljana. Vendar je treba takšne projekte pripraviti in zanje zagotoviti tudi podporo države.
Kaj bi bila prva poteza ob zmagi na županskih volitvah?
Zahvala volivkam in volivcem. Nato pa vzpostavitev konstruktivnega dialoga z vsemi svetniškimi skupinami v mestnem svetu, še posebej z večinsko.