Aleksander Kolednik

Četrtek,
29. 11. 2012,
14.39

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 29. 11. 2012, 14.39

9 let

"Udeležba otrok na nasilnih protestih zagotovo ni pravilna"

Aleksander Kolednik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V situaciji, ko je lahko ogrožena varnost otrok, morajo starši poskrbeti, da jih pred nevarnostjo obvarujejo, in jih s prizorišča odstraniti, poudarjajo v Skupnosti centrov za socialno delo.

Protestov v Mariboru in Ljubljani, za katere je bilo pričakovano, da lahko postanejo nasilni, so se udeležili tudi starši skupaj s svojimi mladoletnimi otroki. Na Planet Siol.net smo se zato obrnili na Zvezo prijateljev mladine Slovenije, Skupnost centrov za socialno delo Slovenije in na varuhinjo človekovih pravic ter jih povprašali, ali se jim zdi takšno ravnanje staršev odgovorno.

"Dejstvo je, da starši odgovarjajo za svoje otroke"

Karin Elena Sanchez, generalna sekretarka Zveze prijateljev mladine Slovenije, je poudarila, da ni nič narobe, če tudi mladoletni otrok, nekje od desetega leta starosti naprej, sodeluje na protestih, vendar pod pogojem, da mu starši primerno razlagajo, kaj se dogaja. To je po njenih besedah približno tako, kot če otroci gledajo film o nasilju ali pa o kakšni drugi zadevi, ki je ne razumejo, brez spremstva staršev.

"Če jim znajo starši dogajanje primerno razložiti in interpretirati, menimo, da udeležba na protestih ni nič slabega. Gre za neko participacijo. Tudi to je del demokracije. Vendar pa, če jih starši 'vlačijo' s seboj iz različnih razlogov in če niso stvari primerno interpretirane, je lahko škodljivo, kajti otroci lahko skozi lastne predstave in znanje napačno analizirajo situacijo in jo pospremijo z določenimi čustvi, ki jim pozneje ne služijo najbolje. Skratka, brez razlage, primernih analiz in konec koncev zaščite otroka, zadeva ni primerna," je izpostavila.

Na vprašanje, ali niso na protestih v Mariboru in Ljubljani, za katere je bilo pričakovano, da lahko na njih izbruhne nasilje, starši preveč izpostavili svojih otrok nevarnosti, pa je odgovorila: "Dejstvo je, da starši odgovarjajo za svoje otroke. V tem primeru zadeva zagotovo ni pravilna. Jasno, če se je vse srečno končalo, lahko rečemo, da je to neka izkušnja, če se pa ne bi, lahko to pomeni trajne posledice. Zagotovo v tem primeru tega ne podpiramo. V takem primeru je treba otroke primerno zaščititi in jih pustiti doma."

"Protestov se lahko udeleži kdorkoli, tudi starši z mladoletnimi otroki"

Iz Skupnosti centrov za socialno delo Slovenije so nam sporočili, da so protesti javna zbiranja, ki se jih lahko udeleži kdorkoli, tudi starši z mladoletnimi otroki, seveda pa so, kot pojasnjujejo, starši tudi v takih situacijah odgovorni, da poskrbijo za varnost svojih otrok, še posebej, če na mirnem zbiranju izbruhne nasilje. V situaciji, kjer je lahko ogrožena varnost in življenje otroka, morajo tako starši poskrbeti, da svoje otroke pred nevarnostjo obvarujejo in jih s prizorišča odstranijo, tudi če so se protesta udeležili, še preden je izbruhnilo nasilje.

"Vsi starši v Republiki Sloveniji imajo pravico vzgajati svoje otroke skladno s svojimi prepričanji. Ravnanja staršev pri izvrševanju njihove roditeljske pravice pa se morajo upoštevati v vsaki situaciji posebej in v okoliščinah, v katerih je do takih ravnanj prišlo. Če se starši udeležijo mirnih protestov skupaj s svojimi mladoletnimi otroki, bi samo tako ravnanje težko ocenili za neodgovorno, če pa na mirnem protestu izbruhne nasilje, je treba presojati vsak posamezen primer, splošnega odgovora na to vprašanje ni. Starši so najprej sami odgovorni za vzgojo in varstvo ter razvoj svojih otrok, center za socialno delo pa posreduje le takrat, kadar jih starši niso sposobni zaščititi," so še izpostavili.

Varuhinja: Starši morajo biti prvi zaščitniki otrokovih interesov

V Uradu varuhinje človekovih pravic pa so nam pojasnili, da o sodelovanju otrok na različnih javnih in drugih dogodkih odločajo njihovi starši, ki so in morajo biti prvi zaščitniki njihovih interesov. Zatrdili so, da nimajo informacij o tem, da bi ob nedavnih protestih v Mariboru starši ravnali v nasprotju s tem, tisti, ki takšne podatke ima, pa lahko in tudi mora o tem obvestiti prisojne državne organe.