Četrtek, 24. 10. 2013, 12.35
9 let
Udarec za zdravstveno blagajno: prihodnje leto vsaj 90 milijonov izgube

Kako do zmanjšane izgube? Z delnim prenosom plačil za zdravstvene storitve izvajalcem zdravstvenih storitev z letošnjega leta na leto 2015, s čimer bi pridobili 48,7 milijona evrov. Dodatnih 13 milijonov evrov pa bi pridobili s tem, da ne bi upoštevali povišanja cen zdravstvenih storitev z naslova načrtovane splošne rasti cen življenjskih potrebščin.
Končen primanjkljaj bi se tako ustavil pri 89,5 milijona evrih, ki naj bi jih v zdravstveno blagajno prinesel potrjen interventni zdravstveni zakon in tako navidezno izravnal finančno stanje. Vendar pa interventni zdravstveni zakon, ki ga bodo jutri obravnavali poslanci v državnem zboru, v končni obliki prinaša manj, kot je bilo pričakovano, zato bodo potrebni še dodatni ukrepi za zmanjšanje primanjkljaja.
Med predlogi, ki jih navajajo na ZZZS, so tako še prenos financiranja pripravnikov, financiranja specializacij zdravnikov in financiranja dejavnosti za izobraževanje in razvoj zdravstvenih dejavnosti na državni proračun, s čimer bi po oceni v zdravstveni blagajni lahko prihranili še okoli sto milijonov evrov. So pa to ukrepi, ki potrebujejo spremembo zakonodaje.
Nastala izguba se po Fakinovih pojasnilih predhodno oziroma pri pripravi finančnega načrta za letošnje leto ni dala natančneje predvideti. Največji primanjkljaj je po njegovih besedah prinesla drugačna napoved o gospodarskih gibanjih za leto 2013, prihodki od prispevkov so s tega naslova za 13,8 milijona evrov manjši od načrtovanih.
Zaradi manjšega števila avtomobilskih zavarovanj bodo po Fakinovi oceni prihodki z naslova regresnih zahtevkov manjši za 1,2 milijona evrov. Dodatnih 13 milijonov manj prihaja z naslova izplačila razlike regresa za letni dopust za leto 2012 ter 3,5 milijona evrov zaradi višje davčne stopnje za DDV od 1. julija dalje, kar vpliva na povečanje odhodkov za zdravila in medicinske pripomočke.
Sicer pa ZZZS v prihodnje leto prenaša še obveznosti v višini 48 milijonov evrov. Skupen prenos v leto 2014 bo torej znašal okoli 80 milijonov evrov.
Največji delež v porabi sredstev sicer predstavljajo izdatki za zdravstvene storitve (69,5 odstotka odhodkov), sledijo izdatki za zdravila, medicinske pripomočke in cepiva, ki predstavljajo 16,2 odstotka odhodkov, odhodki za denarna povračila pa predstavljajo 10,8 odstotka.