Petek, 28. 12. 2007, 15.50
8 let, 9 mesecev
Türk za Mladino: V Sloveniji se zavezništva ne sklepajo zlahka
V Sloveniji se zavezništva ne sklepajo zlahka in hitro, tudi ne spreminjajo se pogosto, je v pogovoru za današnjo Mladino dejal predsednik republike Danilo Türka, ki je med drugim spregovoril o zrelosti slovenske politike, o delitvah, o vladi in njenih viharjih, o Janezu Drnovšku in o slovenskem predsedovanju EU glede kosovskega vprašanja. Novi predsednik republike Danilo Türk politiko dojema kot poslanstvo. Nikjer se v politiko sicer ne vstopa kot v kakšen drug poklic. Človek, ki gre v politiko, bi moral videti v svojem početju poslanstvo, meni Türk, ki si težko predstavlja, da bi bile volitve v celoti protest proti aktualni oblasti. To po njegovem preprosto ne drži in je daleč od resnice. "Zaradi poteka kampanje in načina, kako so se volivke in volivci na koncu odločili, danes vemo, da dokončna izbira ni bila le protest, ampak da je bila v pomembnem delu zavestna izbira," je poudaril novoizvoljeni predsednik republike.
Politika ga je vedno zanimala, saj nikoli ni bil "nepolitičen človek, ki bi se želel izločiti iz političnega procesa". A politike, kot pravi, ne dojema kot usodo. Če mu ne bi bila ponujena priložnost, da kandidira za predsednika republike, bi živel naprej kot profesor. Ni tudi človek, ki bi mislil, da je vsak politični angažma smotrn. Pred dobrim letom je Türk prav zato zavrnil predlog, da bi kandidiral za župana mesta Ljubljane. Meni pa, da lahko kot predsednik republike nekaj prispeva k razvoju Slovenije - z etično držo in z vsebino, ki temelji na mednarodnih izkušnjah.
"Dogodki, pred in med vojno ter po njej, so pustili sledove, ki jih še danes čutimo"
Odnos do druge svetovne vojne se mu zdi zelo slovenski fenomen. Vse, kar je povedal o politiki, ki gre vse bolj na sredino, velja na splošno v Evropi. Za Slovenijo pa misli, da so prav delitve in njihova globina, ki izhajajo iz druge svetovne vojne, tiste, ki imajo močan vpliv. "Ta vojna in z njo povezani dogodki, pred in med vojno ter po njej, so pustili sledove, ki jih še danes čutimo. To ni dobro," meni predsednik republike Danilo Türk in dodaja, da je v Sloveniji veliko obnavljanja zgodovine z jasno ambicijo: vplivati na tekoče politično dogajanje.
Glede razprave o zaupnici vladi: Gre bolj za vihar v kozarcu vode
Predsednik republike je prepričan, da v tujini ni nastala vznemirjenost zaradi razprave o zaupnici vladi. In tudi sam je ocenil, da "gre bolj za vihar v kozarcu vode". Vlada ima navsezadnje solidno večino v parlamentu in zato postavljeno vprašanje o zaupnici sploh ni težko vprašanje, zato v vsakem trenutku brez težav dobi zaupnico, kar se je po Türkovih besedah tudi potrdilo.
"Nacionalni interes je tisto, o čemer lahko dosežemo v naši družbi konsenz"
V nadaljevanju je novoizvoljeni predsednik republike govoril tudi o nacionalnem interesu, ki je za njega tisto, "o čemer lahko dosežemo v naši družbi konsenz". Zanj je pri nacionalnem interesu najbolj zanimivo vprašanje mehanizmov, ki pripeljejo do konsenza.