Predsednik države Danilo Türk je po predstavitvi poročila ministra za obrambo Erjavca in načelnika generalštaba Slovenske vojske (SV) Gutmana dejal, da je stanje pripravljenosti SV dobro.
Po njegovem je bil pri tem glede na prejšnje leto dosežen določen napredek, čeprav "imamo tudi nekaj problemov".
Pri nakupu oklepnikov prišlo do mnogih pretiravanj
O nakupu lahkih oklepnikov 8x8 predsednik meni, da je pri tem prišlo "do mnogih pretiravanj". Po njegovem je prav, da obstaja zavzetost državnega zbora, da se o tem vprašanju razpravlja, vendar je "celotna javna razprava okoli tega vprašanja zelo pregreta". Glede na to se, kot je dejal, zavzema, da bi bila razprava o nakupu "čimbolj tehnična in skoncentrirana".
"Nimam nobenih osnov da bi sklepal, da so bili kršeni predpisi"
Kar se tiče nakupov vojaške opreme je po predsednikovih besedah treba ravnati po predpisih, ki jih imamo. "Domnevam, da se je pri nakupu oklepnikov tako ravnalo. Nimam nobenih osnov, da bi sklepal, da so bili predpisi kršeni. O tem se navsezadnje vodi razprava v parlamentu," je dejal.
Kako zaustaviti odhode vojakov?
Pri pregledu ocene pripravljenosti SV je sicer Türk pozornost usmeril štirim skupinam vprašanj. Prva skupina je povezana s t.i. človeškim faktorjem. Tu imamo po njegovih besedah "opravka s položajem, ko določen del pripadnikov vojske odhaja, nov pa prihaja. To je naraven proces, vendar pa to, da je odhodov več kot je želeno, zahteva dodatne napore," je dejal. Dodal je, da so se zato z Erjavcem in Gutmanom pogovarjali predvsem o dejavnostih, ki bi zaustavile ta proces.
"Vojakom v tujini bi morali nuditi psihološko svetovanje"
Drugi del srečanja je bil posvečen zmogljivostim in usposobljenosti SV, kjer so največ pozornosti posvetili vprašanjem, povezanim z opremo in oborožitvijo, računalniško opremo ter strokovno usposobljenostjo pripadnikov SV. Na srečanju so spregovorili tudi o udeleževanju SV v mednarodnih operacijah. Glede teh Türk meni, ki bi morali vojakom, ki odhajajo na operacije, nuditi psihološko svetovanje.
Bo o odhodih vojakov v tujino odločala tudi javnost?
Sicer pa Türk meni, da so napotitve slovenskih vojakov na mednarodne operacije občutljivo vprašanje, zato se zavzema, da bi pri odločanju o tem razvili mehanizem odločanja, ki bi vključeval tudi državni zbor in civilno družbo. "Menim, da je politična zahtevnost teh nalog taka, da bi bilo v prihodnje dobro razmisliti o takšnem načinu odločanja," je dejal.