Ponedeljek,
7. 1. 2013,
18.57

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 7. 1. 2013, 18.57

9 let, 2 meseca

Turk nima nič proti obveščanju tujine, če je to obveščanje korektno (video)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Napoved Sviza, da bo mednarodne inštitucije in tuje medije seznanil z razmerami v Sloveniji, je med političnimi strankami sprožila predvsem ocene glede primernosti ukrepov v javnem sektorju.

Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije je namreč v nedeljo napovedal, da bo v prihodnjih dneh Izobraževalno internacionalo, evropske inštitucije in tuje medije seznanil z "destruktivno politiko slovenske vlade". Prepričani so, da se je vlada Janeza Janše odločila uničiti javno izobraževanje in da je njihova dolžnost, da ji to preprečijo. Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko vsebine Svizovega pisma ne pozna. Vendar pa meni, da se s predlaganimi ukrepi vlade ščiti javni sektor in ureja bančni sistem ter poslovanje z državnim premoženjem. "In če bomo tukaj neuspešni in ne bo gospodarskega razvoja, bo padel celotni javni sektor," je povedal. Prevc se boji sovražnih Štrukljevih nastopov Po mnenju vodje poslancev SLS Mihaela Prevca je pisanje Sviza sicer primeren način opozarjanja, vendar ne ve, če je to naslovljeno na primerno institucijo. Spomnil je, da so nam v OECD pred nekaj leti pojasnili, da imamo v Sloveniji na področju šolstva najvišje standarde v Evropi. Ko vlada želi, da varčujemo vsi in da varčuje tudi javni sektor, je "pa ogenj v strehi", je bil oster Prevc. Boji se, da so predvsem nastopi Branimirja Štruklja, "ki so včasih že precej sovražno nastrojeni proti tej vladi, žal lahko tudi politično motivirani". Vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša je dejal, da je takšno pisanje odločitev sindikata in to možnost imajo. Po njegovih ocenah pa mora vsak pomesti pred svojim pragom, tudi sindikati. Po mnenju NSi je pismo Sviza mednarodnim organizacijam neargumentirano, z njim pa da bodo predstavniki sindikatov zgolj okrnili mednarodni ugled Slovenije. Zato jih v NSi pozivajo, naj bodo konstruktivni pri reševanju Slovenije iz finančne in gospodarske krize. Predsednik DL Gregor Virant z navedbami Sviza še ni bil seznanjen in jih zato še ni komentiral.

Opozicija ravnanje Sviza razume Ravnanje Sviza medtem bolj razumejo v opoziciji. Vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer je dejal, da je Janša že nekajkrat obveščal javnost, "ko je bil v malo drugačnem položaju, nazadnje pa je tudi sam obveščal javnost, kaj se bo s Slovenijo dogajalo".

Po mnenju vodje poslanske skupine SD Janka Vebra je eden največjih problemov v Sloveniji, da se želi zrušiti sistem javnega šolstva. Spomnil je, da vlada opozoril glede tega "ne sliši, ker je njen edini cilj privatizacija vsega, kar se v Sloveniji sprivatizirati da. In očitno je šolstvo eden od teh sistemov".

Glede na to, da "dialog z vlado ni mogoč in so posledice njenega ravnanja lahko katastrofalne za razvoj izobraževanja", po Vebrovem mnenju ni ovir, da bi na to opozorili na tak način, kot to dela Sviz, saj gre "nenazadnje za dejstva, ne za nekaj izmišljenega". Slovenija bi si morala prizadevati za utrditev svojega položaja tudi v mednarodni javnosti, je še dejal Veber, ki je prepričan, da mednarodna javnost spremlja dogajanje v naši državi in ji bo tudi tovrsten način informiranja v veliko pomoč.