Torek, 22. 4. 2008, 16.38
8 let, 9 mesecev
Türk in Gašparovič o dobrih odnosih med državama
Strinjala sta se, da imata državi odlične odnose, skupno preteklost kot državi, ki sta uspešno prestali gospodarsko tranzicijo in še lepšo skupno prihodnost znotraj Evropske unije. Kot je pri tem poudaril Türk, njegov obisk simbolizira "globoko prijateljstvo, ki obstaja med našima državama in narodoma in veliko perspektivo, ki jo ima to sodelovanje v prihodnosti", so sporočili iz urada predsednika republike. Predsednika Türka je kasneje sprejel tudi premier Robert Fico.
Državi čaka poglabljanje sodelovanja na področju investicij
Predsednika sta se strinjala, da sta državi dosegli zelo visoko raven gospodarske menjave in da ju sedaj čaka poglabljanje sodelovanja na področju investicij. Türk je ob tem omenil možnost sodelovanja na področju logistike in transporta ter posebej izpostavil vlogo Luke Koper kot tranzitne luke za prevoz slovaškega blaga.
Skupni obseg menjave je od januarja do avgusta 2007 znašal 390 milijonov evrov, od tega izvoz na Slovaško 208 milijona, uvoz iz te države pa 182 milijona evrov.
Predsednika sta se pogovarjala tudi o razvoju kulturnega sodelovanja, ne samo z vizijo boljšega medsebojnega poznavanja, ampak tudi ustvarjanja skupne kulturne platforme v Evropski uniji kot celoti.
Slovaška naj bi s 1. januarjem 2009 prevzela evro
Govorila sta tudi o prihodnjih izzivih Evropske unije in se zavzela za nadaljevanje institucionalne reforme EU, ki je bila začrtana z Lizbonsko pogodbo. Obe državi sta že ratificirali Lizbonsko pogodbo, Slovaška 10. aprila, kar je Türk po poročanju slovaške tiskovne agencije Tasr danes pozdravil. Gašparovič pa je izrazil prepričanje, da bo Slovaška s 1. januarjem 2009 prevzela evro, poroča Tasr.
Predsednika sta govorila še o sodelovanju med državama v okviru mednarodnih multilateralnih ustanov ter o izkušnjah slovenskega predsedovanja Evropski uniji in nedavnega slovaškega predsedovanja Varnostnemu svetu Združenih narodov.
Dotaknila sta se tudi aktualnih mednarodnih vprašanj, pri čemer sta največ časa posvetila razmeram na Zahodnem Balkanu. Kljub nekoliko različnim pogledom na vprašanje določitve statusa Kosova pa sta se zavzela za strpno in potrpežljivo nadaljevanje razprave o tem vprašanju znotraj mednarodne skupnostim, so sporočili iz urada predsednika republike.
"Ne izključujejo možnosti, da Slovaška nikoli ne bo priznala Kosova".
Medtem ko je Ljubljana med prvimi priznala neodvisnost Kosova, pa je Bratislava med nasprotnicami kosovske neodvisnosti. Slovaška je glede tega vprašanja zadržana predvsem zaradi bojazni, da bi priznanje povzročilo učinek domin, ki bi lahko podobne težnje spodbudil tudi pri madžarski manjšini na Slovaškem. Premier Fico je tako februarja dejal, da "ne izključujejo možnosti, da Slovaška nikoli ne bo priznala Kosova".
Predsednik republike bo enodnevni obisk sklenil z udeležbo na svečani večerji, ki mu jo bo priredil slovaški kolega s soprogo, so še sporočili iz urada predsednika republike.