Torek,
25. 5. 2010,
16.00

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 25. 5. 2010, 16.00

9 let, 2 meseca

Svet delavcev RTVS proti statusnim spremembam RTVS

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Svet delavcev Radiotelevizije Slovenija (RTVS) nasprotuje predlaganim statusnim spremembam RTVS, saj določila spremenjenega zakona ogrožajo njeno neodvisnost od političnih vplivov in vplivov kapitala.

Svet delavcev opozarja, da je vlada v DZ poslala zakon o RTVS, ki ni usklajen s svetom delavcev in sindikati na RTVS. Svet delavcev ugotavlja, da je bil s tem kršen predpisan dogovor med sindikati javnega sektorja in vlado, da brez usklajevanj s socialnimi partnerji vlada ne bo posegala v strukturo javnega sektorja, ki je bil podpisan 19. oktobra lani. Zakon o medijih bi bilo potrebno sprejeti pred zakonom o RTVS Edino smiselno zaporedje je sprejetje zakona o medijih pred sprejemom zakona o RTVS, ocenjujejo v svetu delavcev. Zahtevajo tudi varovanje pridobljenih pravic zaposlenih v RTVS in statusa sveta delavcev kot organa soupravljanja na RTVS.

Uslužbenci RTVS po novem ne bi bili več javni uslužbenci Vlada je sicer na četrtkovi seji sprejela predlog novega zakona o RTVS in ga poslala v državni zbor. Predlog novega zakona o RTVS prinaša preoblikovanje RTVS v osebo javnega prava posebnega nacionalnega in kulturnega pomena, ki lahko samostojno upravlja s svojim premoženjem. Uslužbenci RTVS po novem ne bi bili več javni uslužbenci, ustanoviteljska upravičenja pa bi v imenu države v celoti izvajal svet RTVS. Parlamentarni program bi se z RTVS v dveh letih popolnoma prenesel v pristojnost državnega zbora.

Svet RTVS bi imel po novem le še 15 članov Spremenjena bi bila tudi sestava sveta RTVS, ki bi imel namesto zdajšnjih 29 le še 15 članov, ter sestava nadzornega sveta, ki bi bil po novem sestavljen iz sedmih članov. Prvotni osnutek zakona je sicer v javni razpravi, ki je potekala od novembra lani, med novinarji in večjim delom medijskih strokovnjakov požel številne kritike. Zaradi tega je ministrstvo za kulturo pripravilo popravljeno verzijo predloga zakona, ki pa je na javni predstavitvi v DZ prav tako naletela na številne kritike.

Usklajevanja ministrstva in sindikatov RTVS Na ministrstvu za kulturo so v odzivu zapisali, da so se usklajevanja v zvezi z osnutkom zakona o RTVS odvijala vse od javne predstavitve osnutka novembra lani. Ministrstvo za kulturo je s sindikati RTVS v okviru socialnega dialoga usklajevalo osnutek zakona na osmih sestankih, vendar pa se je Sindikat kulturnih in umetniških ustvarjalcev RTVS odpovedal usklajevanju na enem prvih usklajevalnih sestankov 3. decembra lani, predstavniki sveta delavcev RTVS pa so bili prisotni na vseh usklajevanjih.

V okviru teh usklajevanj je bila na podlagi pripomb predstavnikov zaposlenih na RTVS večkrat opravljena revizija osnutka predloga zakona in v veliki meri prilagojena predlogom predstavnikov zaposlenih.