Sreda,
6. 1. 2010,
18.22

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 6. 1. 2010, 18.22

8 let, 7 mesecev

Šteiner: Sedmo leto Poveljstva sil SV polno izzivov in preizkušenj

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Kot je na slovesnosti ob sedmi obletnici Poveljstva sil Slovenske vojske (SV) poudaril načelnik Generalštaba SV Alojz Šteiner, je bilo preteklo leto polno izzivov in preizkušenj.

Največ preizkušenj je bilo zaradi zmanjševanja finančnih sredstev, zaradi reorganizacijskih postopkov in zaradi kadrovske konsolidacije.

"Preteklo leto je bilo za SV pomembno"

Šteiner je v nagovoru prisotnim uvodoma povzel začetke in razvoj poveljstva sil, nato pa se je dotaknil tudi aktualnih razmer v Slovenski vojski. Povedal je, da je bilo preteklo leto za vojsko še posebej pomembno. "V letu 2009 smo kot člani Nata praznovali 60. obletnico zveze ter 5. obletnico našega delovanja v zavezništvu in Evropski uniji. Obenem je Slovenska vojska dopolnila 18 let delovanja, vstopila je v obdobje polnoletnosti in to okronala z uspešnim zaključkom procesa integracije v vojaške strukture zveze Nato," je spomnil Šteiner.

"Bilo je leto izzivov" Poudaril je, da je bilo sedmo leto delovanja tudi polno pomembnih izzivov. Na delovanje sta vplivala dva rebalansa proračuna, v vojski pa so bili deležni negativnih odzivov ob dogodkih v Povhovi jami, čeprav se niso zgodili v Slovenski vojski. Spomnil je tudi na samomor slovenske vojakinje na Kosovu, a poudaril, da so se v silah Slovenske vojske na izzive odzvali tako, kot se za poklicne vojske pričakuje: "Izzivi in težave so vas krepili, iz njih ste izhajali močnejši."

"Ključne cilje smo uresničili"

Kot je dejal, v SV vseh ciljev v preteklem letu niso uspeli uresničiti, so pa uspeli uresničiti ključne. Zgrajene so bile pomembne vojaške zmogljivosti in pridobljeni zavezniški certifikati za lahko bataljonsko bojno skupino. Zgrajen sta bila tudi 18. bataljon za jedrsko, radiološko, kemično in biološko obrambo in lahka mobilna bolnico Role 2.

Na mednarodnih operacijah je po besedah načelnika stalno sodelovalo prek 520 pripadnic in pripadnikov Slovenske vojske. Ta pa je pri tem ohranila tudi zahtevano raven podpore pri nalogah zaščite in reševanja.

Prišlo je do zmanjšanja finančnih sredstev

V letu 2010 so po njegovem prioritete Slovenske vojske povezane z nadaljnjo racionalizacijo delovanja v pogojih zmanjšanih finančnih sredstev. Pri tem pa bosta SV in poveljstvo sil še naprej skrbela za dvig pripravljenosti, ohranjanje kakovosti usposabljanja, za še bolj usklajeno izgradnjo zmogljivosti, predvsem pa za nadaljevanje funkcionalne profesionalizacije v praksi, je zagotovil Šteiner.

V prihodnje bosta pomembna Kosovo in Afganistan Na področju mednarodnih operacij in misij vojsko čakata tudi dva izziva: sprememba misije na Kosovu in priprava pogojev za izvajanje zahtevnejših nalog v operaciji Isaf v Afganistanu. "S prevzemom operativne skupine za mentorstvo in povezave bomo v novih pogojih delovanja preizkusili znanje, izurjenost in pripravljenost pripadnikov in zmogljivosti Slovenske vojske ter nabirali dragocene operativne izkušnje," je še pojasnil načelnik generalštaba Šteiner.