Nedelja, 1. 6. 2008, 10.14
8 let, 8 mesecev
Stanovnik: Brez priznanja ne bo sprave
Na slovesnosti je osrednji govornik Justin Stanovnik dejal, da je treba storiti vse, da se tisti, ki so storili zločin, osvobodijo svoje krivde. To pa je mogoče le tako, da zločin priznajo.
Med omenjenimi "določenimi stvarmi", ki bi jih morali narediti, Stanovnik predlaga, da državni zbor z zakonom določi organizacije, ki jim zgodovinske povezave dajejo legitimiteto, da govorijo v imenu nekdanje partije. Te naj nato brez "zadržkov, odkrito in v celoti priznajo svoja zavržena dejanja", za to pa od države dobijo oprostitev.
V svojem nastopu se je tudi vprašal, kaj se je spremenilo od 18. julija 1990, ko je ob breznu potekala prva spominska slovesnost, in si odgovoril: "Nič. Marca letos se je varuhinja človekovih pravic v nekem intervjuju pohvalila, da je po njenem posredovanju vlada sprejela sklep o spominskem dnevu za žrtve holokavstva. Prav, ampak kako to, da ni pomislila na genocid v Kočevskem Rogu, ki je pod njeno moralno jurisdikcijo? Kako to, da je ni vznemiril molk Kočevskega Roga, saj kriči, mar ne?" je dejal Stanovnik in spomnil, da je takih primerov "sto in tisoč".
"Samo posvečenim žrtvam je bilo dovoljeno postaviti spomenike. Zaradi mednarodnih predpisov celo obeležja okupatorjem. Domačim civilnim žrtvam in domobranski vojski pa so vzeli celo pravico do groba," je dejal škof. Ob tem je spomnil, da se bo to moralo prej ali slej spremeniti, to pa bomo lahko dosegli le, če bomo "brez ideološkega razlikovanja pietetno pokopali vse mrtve in si odpustili".