Četrtek,
22. 1. 2009,
15.11

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 22. 1. 2009, 15.11

9 let, 2 meseca

SSK: Sprava mora biti del kolektivne zavesti, ne le polaganje vencev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Spravno dejanje med Italijo, Slovenijo in Hrvaško je treba pripraviti temeljito, skrbno in politično pošteno, so prepričani v politični stranki Slovencev v Italiji Slovenska skupnost (SSK).

V SSK so kritični do razmišljanj o spravnem srečanju med predstavniki Italije, Slovenije in Hrvaške, ki se zadnje čase pojavljajo v tržaškem italijanskem tisku. Še posebej so se odzvali na pisanje tržaškega dnevnika Il Piccolo. Časnik se je v zvezi s spravnim srečanjem pogovarjal tudi s predsednikoma Slovenije in Hrvaške, Danilom Türkom in Stipetom Mesićem, ter italijanskim zunanjim ministrom Francom Frattinijem in drugimi državnimi in lokalnimi predstavniki Italije.

Zasledimo lahko tudi stališča, ki so v nasprotju z resnico Med temi stališči je mogoče zaslediti tudi takšna, ki so v nasprotju z resnico in mednarodno politično prakso, so poudarili na novinarski konferenci na sedežu SSK v Trstu, na kateri so nastopili pokrajinski tajnik stranke Peter Močnik, poslanec SSK v deželnem parlamentu Furlanije-Julijske krajine (FJK) Igor Gabrovec in predsednik podmladka SSK Mladi za mlade Primož Sturman.

SSK sicer zadnje pisanje o spravi povezuje s približevanjem 10. februarja - dneva, ki so ga v Italiji razglasili za dan spomina na povojne poboje (fojbe) in eksodus italijanskih optantov z ozemelj, ki so po drugi svetovni vojni na podlagi mirovne pogodbe iz leta 1947 pripadla Jugoslaviji oziroma Sloveniji in Hrvaški.

Sprava mora biti del kolektivne zavesti Spravo si v nekaterih italijanskih krogih zamišljajo kot romanje na kraje spomina, kot sta nekdanje nacistično taborišče Rižarna v Trstu ali fojba oziroma opuščeni rudniški jašek pri Bazovici pri Trstu, medtem ko se o spomeniku bazoviškim junakom, ki jih je italijanski fašistični režim dal ustreliti leta 1930, govori bolj malo. SSK meni, da to ni sprava. Sprava mora namreč biti del kolektivne zavesti, ne samo polaganje venca k spomeniku, so poudarili na novinarski konferenci.

Po mnenju SSK sta temelja, da se začne govoriti o spravi med Slovenijo in Italijo, dva. Prvič, Italija mora uradno objaviti poročilo mešane komisije zgodovinarjev o slovensko-italijanskih odnosih, ki že "predolgo leži v predalih italijanske vlade". Ozreti pa se je treba tudi na mednarodne protokole o spravi, pri čemer je po mnenju SSK možen samo model češko-nemške sprave.

Opraviti bi morali resno zgodovinsko analizo To pomeni opraviti resno zgodovinsko analizo, jo poglobiti med ljudmi, temu pa mora slediti dejanje predstavnikov najvišjih državnih oblasti na krajih, ki so simbol trpljenja, povzročenega s strani neke države. V Italiji bi morali tako opraviti široko analizo dokumenta mešane zgodovinske komisije, italijanski predsednik Giorgio Napolitano pa bi moral iti v Ljubljano, se pred slovenskim parlamentom opravičiti za gorje, ki sta ga fašizem in italijanska država povzročila slovenskemu narodu, ter položiti venec k spomeniku talcem v gramozni jami, menijo v SSK.

SSK se strinja s predsednikom Türkom SSK daje tudi prav slovenskemu predsedniku Danilu Türku, ko pravi, da se Italija še ni zares soočila z zločini fašizma. Dokaz za to je dejstvo, da je Italija sicer kupila dokumentarec britanske televizije BBC "Fascist Legacy" o italijanskih vojnih zločinih v Jugoslaviji in drugod, a ga ni nikoli predvajala. Drug dokaz so steklenice vina s portretom fašističnega diktatorja Benita Mussolinija, ki jih je najti po italijanskih trgovinah.

V Italiji ljudje ne čutijo fašizma kot neko zlo, v italijanski vladi sedijo ljudje, ki so pred 15 ali 20 leti pretepali ljudi v Trstu, Napolitano pa je v preteklosti ob dnevu spomina na fojbe in eksodus izročil spominske plakete potomcem oseb, ki so bile sicer žrtve povojnih pobojev, a so bile tudi na spisku Združenih narodov kot vojni zločinci, so še poudarili v SSK.

Il Piccolo naj bi igral protislovensko vlogo Slovenci imamo pravico, da trpljenje slovenskega naroda od leta 1918 naprej zabeleži tudi država, ki ga je povzročila, je bilo še rečeno na novinarski konferenci, na kateri so tudi kritizirali Il Piccolo, ker naj bi igral iredentistično, proitalijansko in protislovensko vlogo. Napovedali so tudi pobudo podmladka SSK, ki bo v sredo 28. januarja na Opčinah pri Trstu priredil javno srečanje na temo sprave z udeležbo zgodovinarjev Jožeta Pirjevca in Sama Pahorja.