Sreda,
12. 3. 2014,
12.14

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 12. 3. 2014, 12.14

8 let, 8 mesecev

Sodišče šesterici izbrisanih dosodilo še 240 tisoč evrov odškodnine

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Evropsko sodišče za človekove pravice je odločilo, da je pavšal primerna sistemska rešitev za povrnitev škode izbrisanim. Šesterici je dosodilo dobrih 240.000 evrov odškodnine za materialno škodo.

Sodišče v Strasbourgu je v šestih individualnih primerih izbrisanih, ki so Slovenijo tožili zaradi izbrisa, določilo nove odškodnine. Tožbo zoper Slovenijo je namreč zaradi izbrisa, ki se je zgodil 26. februarja 1992, na evropsko sodišče leta 2006 vložilo enajst izbrisanih. Šestim pritožnikom je sodišče je ugodilo in jim za nematerialno škodo dosodilo po 20.000 evrov odškodnine. Danes pa je veliki senat evropskega sodišča objavil še pisno odločitev o materialni škodi.

Država mora v naslednjih treh mesecih Mustafu Kuriću plačati 29.400 evrov, Ani Mezga 52.240 evrov, Tripuna Ristanoviću 30.000 evrov, Aliji Berishu 72.770 evrov, lfanu Sadiku Ademiju 30.150 evrov, Zoranu Miniću pa 30.300 evrov. Mezgi, Ristanoviću in Ademiju mora država skupaj plačati 339,42 evrov, ki si jih morajo razdeliti, plus morebitni davek zaradi stroškov, ki so jih imeli zaradi domačih administrativnih postopkov ter 5.000 evrov vsem šestim skupaj zaradi stroškov, ki so jih imeli s postopkom pred sodiščem v Strasbourgu.

Kot v odločitvi še navaja sodišče, se "v izjemnih okoliščinah tega primera zdi osnovna rešitev plačila mesečnega pavšala za nematerialno in materialno škodo, ki so jo utrpeli izbrisani, primerna". Sodišče ugotavlja, da je jasno, da je izguba pravnega statusa zaradi izbrisa povzročila precejšnje materialne posledice za vse pritožnike. Hkrati pa se je strinjalo tudi z domnevo tako pritožnikov kot slovenske vlade, da natančen izračun materialne škode, ki jo je utrpel posameznik, ni mogoč.

Notranji minister Gregor Virant sodbo razume kot "vsaj posredno potrditev ustreznosti zakona o odškodninah za izbrisane". Odločitev potrjuje, da smo v tem zelo zahtevnem pravnem in političnem vprašanju ubrali pravo pot, je dodal. Bistvo sodbe vidi v tem, da je sodišče "pripoznalo, da je pavšalna odškodnina ustrezna rešitev". Kot navaja, se je sodišče tudi samo odločilo za pavšalno odškodnino, s tem ko je šestim izbrisanim za vsak mesec izbrisa dosodilo po 150 evrov odškodnine za materialno škodo.

Minister pričakuje le še "formalni pečat", ki ga bo dal odbor namestnikov ministrov Sveta Evrope o tem, da je Slovenija z odškodninsko shemo ustrezno implementirala sodbo Kurić in drugi proti Sloveniji.

Z ministrstva za notranje zadeve so sporočili, da sodba "potrjuje primernost rešitev, ki smo jih uveljavili z Zakonom o povračilu škode izbrisanim". Dodali so, da bodo posebno pozornost pri preučitvi sodbe namenili odločitvi glede priznavanja odškodnine za otroke izbrisanih v višini pavšalnega zneska 80 evrov za mesec izbrisa. Ta odškodnina je vključena v skupni znesek odškodnine, ki jo morajo prejeti pritožniki, je razvidno iz sodbe. "Ob tem pa lahko poudarimo, da je eden od pritožnikov uveljavljal odškodnino tudi za svojega brezposelnega zakonca, v čemer ni uspel," so dodali.