Sreda,
29. 9. 2010,
16.38

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 29. 9. 2010, 16.38

8 let, 8 mesecev

Socialno šibkejši do lažjega dostopa do storitev na sodiščih

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
45 od 71 poslancev je včeraj podprlo predlog zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o sodnih taksah, ki prinaša 35-odstotno nižje takse.

Novela o sodnih taksah po mnenju ministrstva za pravosodje omogoča lažji dostop socialno šibkejšim strankam do storitev na sodiščih, izboljšuje postopek plačevanja in ugotavljanja plačanih sodnih taks, zagotavlja večjo pravno varnost v postopkih, ki se nanašajo na odločanje o obveznosti plačila sodnih taks in definira ustreznejšo in popolnejšo določitev sodnih taks v okviru taksne tarife.

CSD brezplačno Na novo bo določena taksna oprostitev za centre za socialno delo, kadar so predlagatelji v postopkih za ureditev osebnih stanj in družinskih razmerij. Taks ne bo treba plačevati v upravnih sporih p priznanju mednarodne zaščite. Sodišče bo lahko stranki odložilo plačilo taks najdlje do izdaje odločbe, glede obročnega odplačevanja pa ne bo več časovnih omejitev.

Dosedanja taksa za vknjižbo ali predznambo lastninske pravice bo nadomeščena s takso za postopek o predlogu za vknjižbo lastninske pravice ali za vknjižbo spremembe osnovnega pravnega položaja nepremičnine.

Glede na to, da bo šlo za takso za postopek o predlogu za vknjižbo, jo bo treba plačati že ob vložitvi tega predloga in ne šele po vročitvi sklepa o dovolitvi vpisa zavezancu za plačilo.

Povprečno 35 odstotkov nižja tarifa Spreminja se tudi višina te takse. Tako kot do sedaj se bo odmerjala glede na vrednost nepremičnine, pri kateri se zahteva vknjižba, vendar po novem ne bo več določena s količnikom, temveč s posebno lestvico. Tako določena taksa bo povprečno za 35 odstotkov nižja od sedaj veljavne takse.

Po predlagani ureditvi se bo plačevala le taksa za postopek o predlogu za vknjižbo pridobitve ali prenosa hipoteke, pridobitve zemljiškega dolga in pridobitve ali prenosa stavbne pravice. Postopek o predlogu za vknjižbo drugih pravic pa bo takse prost. Višina te takse ostaja nespremenjena (50 evrov), plačati pa jo bo treba že ob vložitvi predloga za vpis.

Po novem bo treba plačati le za postopek o predlogu za vpis zaznambe vrstnega reda in zaznambe prepovedi odtujitve ali obremenitve. Postopek o predlogu za vpis drugih zaznamb pa bo takse prost. Višina te takse se z dosedanjih 12 evrov zvišuje na 25 evrov.

Odpravlja se dosedanja taksa za sklep o pozivnem postopku, saj bo ta taksa zajeta že v posameznih taksah za postopek o predlogu za vpis.

Prek notarja, odvetnika ali sam Zemljiškoknjižni predlog bo lahko predlagatelj vložil prek notarja ali odvetnika. V prehodnem obdobju treh let pa bo zemljiškoknjižni predlog za vknjižbo lastninske pravice lahko samostojno vložil pri zemljiškoknjižnem sodišču, kjer nepremičnina leži. V prehodnem obdobju mu bo namreč tudi referent na sodišču pomagal sestaviti omenjeni predlog in ga pretvoril v elektronsko obliko. Doslej te vrste pomoči stranke niso bile deležne. Tudi zanj bo ta postopek cenejši. Po prehodnem obdobju pa bo zakonodajalec imel možnost na podlagi prakse oceniti in premisliti o morebitnem podaljšanju tega obdobja.

Za stečaj največ 2000 evrov Uvedene bodo tudi posebne omejitve pri povprečni taksi za stečajni postopek (največ 2.000 evrov), povprečni taksi za postopek prisilne poravnave (največ 2.000 evrov), taksi za overitve (največ 50 oz. 25 evrov) in taksi za pravno pomoč (največ 2.000 evrov).

Odpravljata pa se taksa za prijavo terjatev v insolvenčnih postopkih in za postopek o predlogu za odpust obveznosti pri osebnem stečaju.

Za takso za zavrnitev ugovora zoper sodbo v skrajšanem postopku bo treba odšteti 60 evrov, s sedanjih 25 evrov se spreminja višina takse za zavrženje ali zavrnitev zahteve za sodno varstvo na 50 oziroma 150 evrov.