Torek,
15. 4. 2008,
16.16

Osveženo pred

8 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 15. 4. 2008, 16.16

8 let, 6 mesecev

SLS za razširitev koalicijskega sestanka z vprašanjem meje s Hrvaško

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
SLS je predlagal razširitev dnevnega reda sredinega sestanka predsednikov in poslancev koalicijskih strank pri premieru Janez Janši.

Razširiti bi ga morali s točko "predstavitev predloga slovenskih izhodišč za reševanje vprašanja meje s Hrvaško pred mednarodnih pravosodnim telesom", menijo v SLS. V kabinetu predsednika vlade so povedali, da dnevni red sestanka zaenkrat ostaja nespremenjen, bodo pa predlog SLS preučili. "Gre za izredno pomembno vsebinsko področje" Po mnenju SLS gre za izredno pomembno vsebinsko področje, zato je po njihovem treba o tem izmenjati informacijo in se posvetovati na ravni predsednikov in poslancev koalicijskih strank še pred obravnavo omenjenega predloga v odboru DZ za zunanjo politiko (OZP), so sporočili iz omenjene stranke.

Vlada naj bi izhodišča obravnavala že minuli četrtek na zaprtem delu seje, so sporočili iz Zavoda 25. junij, v četrtek pa naj bi jih na zaprti seji obravnaval še OZP. Odbor je sicer v napovedi četrtkove nujne seje zapisal, da bodo razpravljali o stanju odnosov s Hrvaško in obravnavali zaupno gradivo zunanjega ministrstva.

Izhodišča za reševanje spora že na tej seji? Zavod 25. junij navaja, da bo na tej seji tudi zunanji minister Dimitrij Rupel, trdi pa tudi, da bo odbor na tej ali na kaki drugi izredni seji potrdil predlog vlade kot slovenska izhodišča, ki bi jih nato slovenska stran predlagala Hrvaški 25. aprila predvidoma na Reki na prvem srečanju skupine mednarodnopravnih strokovnjakov, ki naj bi pripravila pravni okvir za reševanje vprašanja meje.

Zavod trdi, da je vlada kot predmet, ki naj bi ga obravnavalo mednarodno pravosodno telo oziroma, kot navaja, Meddržavno sodišče v Haagu, določila mejo na kopnem in morju. "Če se bo ta scenarij odvil do konca, pomeni, da bo Slovenija pomagala Hrvaški legalizirati svojo politiko izvršenih dejstev, s katerimi je zasedla pomembne dele slovenskega morja in ozemlja od Istre do meje z Madžarsko," so še zapisali v zavodu, ki ga vodi Marjan Podobnik, ki je tudi predsednik Slovenske narodne zveze pri SLS.

Zavod bo pred DZ spodbujal poslance k pravilnim odločitvam Zavod 25. junij bo v četrtek pred DZ organiziral shod pod geslom Za pravično mejo s Hrvaško, za ohranitev slovenskega ozemlja in morja, s katerim želijo poslance na seji OZP spodbuditi k "pravilnim odločitvam". Na shodu želijo tudi sporočiti, da se o ozemlju in morju, ki je bilo ob osamosvojitvi nesporno slovensko, nima nihče pravice pogajati niti to ne more biti predmet mednarodne arbitraže ali razsojanja mednarodnega sodišča, so sporočili iz zavoda.

Na sestanku predsednikov in poslancev koalicijskih strank, ki ga je sklical predsednik vlade, naj bi sicer obravnavali pokrajinsko zakonodajo in pripravo rebalansa proračuna za leto 2008.