Četrtek, 27. 11. 2008, 18.44
9 let, 3 mesece
Slovenski in hrvaški študentje bodo razpravljali o slovensko-hrvaški meji

S študenti, ki bodo sodelovali pri tem projektu, pa se je srečal tudi predsednik SNS Zmago Jelinčič.
"To je štipendija, ki podpira reševanje različnih konfliktov, mediacije in podobno," je dejal in dodal, da gre za zgodbo, v kateri naj bi "študenti v medsebojnem soočanju, s kakšnega drugega vidika skušali osvetliti reševanje mejnih spornih točk med Slovenijo in Hrvaško".
Pojasnil je, da je pobuda prišla s hrvaške strani, ker so za ta namen dobili štipendijo. Kot je poudaril, je ta štipendija namenjena predvsem državam, ki so na poti v EU oz. za krepitev sožitja med članicami EU in tistimi, ki to še bodo. Po Prebiličevih besedah se simulacija izvaja že drugič, prvič je potekala leta 2003.
"In mislim, da se bo izvajala tudi v bodoče," je poudaril. Ob tem je dodal, da je imel idejo, "da bi to zadevo razširili in to naredili na ravni celotne Jugoslavije, tj. da bi povabili te republike skupaj in poskusili odsimulirali te stvari".
Predstojnik katedre za obramboslovje je prepričan, da simulacija ne bo škodila Sloveniji pri pogajanjih o meji, "ker gre samo z analizo dostopnih dokumentov", ne pa tajnih ali zaupnih. Načeloma gre za spoznavanje pogajalskih izhodišč nasprotne strani, hrvaški študenti "bodo gledali po naših stvareh, naši pa po njihovih oz. kako Hrvaška rešuje te zadeve". Po njegovem mnenju "kakšnih velikih stvari na novo ne moremo odkriti".
Prebilič je povedal, da je pobudnik simulacije profesor zagrebške Fakultete za politične vede Siniša Tatalović, ki je tudi svetovalec hrvaškega predsednika Stipeta Mesića za varnostna vprašanja. Prav tako po njegovem vedenju nemška ustanova Friedrich Ebert Stiftung ni povezana z nobeno politično stranko.
Po mnenju predsednika SNS Hrvati za simulacijo zagotovo pripravljajo vprašanja, "s pomočjo katerih bodo poskusili izvedeti, kje imajo Slovenci argumente za kakšno svojo zadevo. Ali da bi izvedeli, kar bi bilo dobro, da oni izpostavijo kot argument".
Po Jelinčičevih besedah se študenti FDV za sodelovanje na simulaciji niso prostovoljno prijavili, ampak jim je "profesor dal to nalogo". Ob tem je poudaril, da je pričakoval, da ima dekan FDV Anton Grizold glede te simulacije "več varnostnih zavor, saj uči obramboslovje". "Nisem pričakoval, da bo Grizold podprl simulacijo, pričakoval sem, da bo branil svojo domovino, ne pa nasedel bedastim zamislim," je poudaril.
Glede slovenskih medijev pa je predsednik SNS dejal, da ti v "mnogih slučajih pišejo protislovensko, hrvaški mediji pa imajo enotno stališče, kar se tiče slovensko-hrvaškega spora". Meni namreč, da slovenski mediji vedno upravičujejo hrvaška stališča, tiste na slovenski strani, "ki so pripravljeni tvegati v tej zadevi, pa prikazujejo kot neke šoviniste, nestrpneže in ne vem še kaj".