Sreda, 28. 5. 2008, 15.52
8 let, 8 mesecev
Slovenija v letnem poročilu AI zaradi izbrisanih in Romov
Tako kot lani je vzrok neureditev vprašanja izbrisanih in neuspeh pri celoviti vključitvi romskih otrok v izobraževanje.
Kovač: Slovenija bi kot predsedujoča EU morala še posebej ukrepati
Kovač je v zvezi z izbrisanimi opozoril na mednarodni vidik tega problema. Kot je dejal, ima Slovenija kot trenutno predsedujoča Evropski uniji mednarodni položaj, zaradi katerega je še toliko bolj pomembno, da čimprej in na primeren razreši problem izbrisanih.
Romi še vedno niso v celoti vključeni v izobraževanje
Kar zadeva diskriminacijo Romov, pa AI v letnem poročilu navaja, da oblasti niso uspele celovito vključiti romskih otrok v izobraževanje in so v nekaterih osnovnih šolah dopuščale vzpostavitev posebnih skupin za romske otroke, pri čemer se je v nekaterih primerih poučevalo po skrajšanem učnem programu.
AI: Oblast ne zagotavlja transparentnosti v zvezi z uvajanjem električnega paralizatorja
Na AI Slovenije so opozorili tudi na nekatera vprašanja človekovih pravic v Sloveniji, ki jih letno poročilo ne omenja. Kovač je ob tem izpostavil vprašanje netransparentnosti delovanja oblasti, kar po njegovih besedah dokazujejo številni primeri sprejemanja zakonodaje v Sloveniji.
Kot tipičen primer tovrstne netransparentnosti je Kovač omenil letošnji predlog sprememb zakona o izvrševanju kazenskih sankcij, ki je uvajal novo prisilno sredstvo - električni paralizator. Po ogorčenju stroke je bil ta del umaknjen iz predloga. Podobno po besedah Kovača velja za uvajanje paralizatorja v policiji. Kot je dejal, se podaljšani rok za poskusno uporabo paralizatorja izteka, javnost pa še vedno ne ve, kakšna bo končna odločitev.
14. junija 2008 - Amnestyjeve olimpijske igre v Ljubljani
Pri AI Sloveniji še sporočili, da za 14. junij v parku Tivoli pripravljajo Amnestyjeve olimpijske igre, ki bodo potekale pod sloganom Peking 2008 - Zahtevamo zlato za človekove pravice.
Na ministrstvu za notranje zadeve (MNZ) pa so nezadovoljni z delom poročila, ki govori o problematiki "izbrisanih". MNZ zavrača trditve AI, da je med njimi še vedno na tisoče oseb brez slovenskega državljanstva.