Četrtek, 25. 6. 2009, 7.17
9 let, 6 mesecev
Slovenija praznuje 18 let samostojnosti
V Sloveniji danes praznujemo dan državnosti. Ob prazniku bodo tudi danes po vsej Sloveniji potekale številne slovesnosti in prireditve. Slovenska skupščina, v kateri je od volitev aprila 1990 naprej imela večino koalicija Demos, se je začela ukvarjati z osamosvojitveno zakonodajo julija 1990. Tedaj je bila sprejeta Deklaracija o suverenosti Republike Slovenije, ki je določala enoletni rok za sprejetje ustave in postopke ugotavljanja, kateri zvezni zakoni v Sloveniji ne veljajo več. V Sloveniji je 23. decembra 1990 potekal plebiscit o osamosvojitvi Slovenije. Rezultati plebiscita so bili uradno razglašeni 26. decembra. Glasovanja se je udeležilo 93,2 odstotka volilnih upravičencev: za samostojnost je glasovalo 88,2 odstotka vseh volivcev.
Oboroženi spopadi so trajali od 25. junija ...
Slovenska skupščina je 25. junija 1991 razglasila neodvisnost Slovenije in prevzela nadzor nad svojimi mejami. Jugoslovanska oblast ni priznala slovenske samostojnosti. Oboroženi spopadi med jugoslovansko armado ter slovensko Teritorialno obrambo in slovensko policijo so se začeli 27. junija.
Na začetku julija 1991 je po posredovanju Evropske skupnosti na Brionih prišlo do pogajanj med Jugoslavijo, Slovenijo in Hrvaško. Podpisali so t.i. brionsko deklaracijo, ki jo je 10. julija potrdila tudi slovenska skupščina.
Ob dnevu državnosti bodo tudi danes po vsej Sloveniji potekale številne slovesnosti. V Celju bo slovesna maša za domovino in praznovanje ob dnevu državnosti s slavnostnim govornikom predsednikom SDS Janezom Janšo. V Lendavi bo tradicionalno srečanje članic in članov LDS ob dnevu državnosti, na katerem bo zbrane nagovorila predsednica LDS Katarina Kresal. Na občinski proslavi ob dnevu državnosti občine Radovljica pa bo slavnostni govornik podpredsednik DZ Miran Potrč (SD).