Torek,
22. 4. 2008,
16.16

Osveženo pred

8 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 22. 4. 2008, 16.16

8 let, 6 mesecev

Sistemska tehnika o Erjavčevih izjavah kot zavajajočih, minister očitke zavrača

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V Sistemski tehniki so presenečeni in začudeni nad izjavami ministra za obrambo Karla Erjavca v zvezi s srednjim kolesnim oklepnim vozilom krpan 8x8.

Kot so sporočili, so trditve ministra, da to vozilo ni bilo nikoli izdelano, neresnične. Minister očitke vnovič zavrača. V družbi Sistemska tehnika jih "presenečajo očitki" V družbi Sistemska tehnika, članici skupine Viator & Vektor, jih tudi "presenečajo očitki v zvezi z domnevno nepoštenimi nameni, špijonažo, kakor jih čudi tudi nenavadno zagovarjanje tujega podjetja s strani ministra za obrambo in drugih slovenskih politikov". V družbi so začudeni, da se "slovenski politiki postavljajo v obrambo tujega podjetja in s svojimi dejanji ne spodbujajo razvoja slovenske obrambne industrije", so zapisali v današnjem sporočilu za javnost. "Delavci Sistemske tehnike smo vozilo krpan izdelali z lastnimi rokami že leta 2006" Delavci Sistemske tehnike pa so v odprtem pismu zavrnili navedbe ministra za obrambo v oddaji TV Slovenija Vroči stol, da vozilo krpan 8x8 ni bilo nikoli izdelano in da je še na risalnih deskah. "Delavci Sistemske tehnike smo vozilo krpan izdelali z lastnimi rokami že leta 2006 kot prvo tovrstno vozilo v Sloveniji skladno z zahtevami Slovenske vojske," so zapisali v odprtem pismu.

Erjavec: Razprava se je sprevrgla v vsesplošno politikantstvo

Predsednik upravnega odbora skupine Viator & Vektor Zdenko Pavček je sicer v odprtem pismu že minuli teden zavrnil navedbe ministra Erjavca pred komisijo DZ, ki preiskuje nakup oklepnikov 8x8, da vozilo krpan, ki ga je na razpisu obrambnega ministrstva za nakup oklepnikov ponujala Sistemska tehnika, ni bilo nikoli izdelano.

Minister Erjavec je v današnjem odgovoru, ki so ga poslali z ministrstva, zapisal, da z obžalovanjem ugotavlja, da se je javna razprava o nakupu kolesnikov 8x8 ter razprava o delu parlamentarne preiskovalne komisije, ki ta posel preiskuje v povezavi z odgovornostjo nosilcev javnih funkcij, sprevrgla v vsesplošno politikantstvo.

"... je vaše oklepno vozilo 8x8 še na risalni deski ..."

Ponovil je, da oklepno vozilo 8x8 iz Sistemske tehnike v času odločanja o obeh ponudbah sploh še ni bilo izdelano. Poudarja, da je to "dokazljivo dejstvo". "Da je vaše oklepno vozilo 8x8 'še na risalni deski', je v času postopka javnega naročila zaupne narave in izbora priznavala celo Sistemska tehnika, torej ponudnik sam," je zapisal minister.

Opozarja, da je do oktobra 2006 konkurenčno finsko podjetje Patria izdelalo že 105 vozil 8x8, od tega osem testnih. Že leta 2004 je finska vojska naročila 62 oklepnikov. V tem letu se je pričela serijska proizvodnja. V to številko niso vključena nobena vozila iz posla, ki ga je družba dobila na razpisu na Poljskem. V procesu testiranj so opravili na tisoče kilometrov v različnih pogojih, "kar bi vozilu Sistemske tehnike izredno težko priznali, posebno pa v fazi izbora, ki se je končal kar nekaj mesecev prej, preden je bil krpan sploh skonstruiran", je zapisal minister.

Finska Patria zahteva "ustrezno obravnavo"

Poudarja, da nima namena sodelovati v morebitnih nadaljnjih "politikantskih oziroma neargumentiranih razpravah o opremljanju in oboroževanju Slovenske vojske. Še posebej ob dejstvu, ki se kaže v zadnjih dneh, da so nekateri posamezniki in skupine v gospodarskem in političnem vplivnem območju skupine Viator & Vektor za opravičevanje svojih napačnih gospodarskih odločitev ter za dosego svojih ciljev pripravljeni celo okrniti verodostojnost Republike Slovenije".

Minister pri tem navaja, da je prejel pismo finskega podjetja Patria glede možnega kršenja njihovih poslovnih skrivnosti in njihovo pričakovanje, da bodo pristojni slovenski organi zadevo ustrezno obravnavali.

Predstavnika Patrie obiskala Cvikla v DZ

Predsednik preiskovalne komisije, ki preiskuje nakup oklepnikov 8x8, Milan M. Cvikl (SD), se je v DZ srečal s predstavnikoma Patrie. Pred srečanjem, ki je potekalo za zaprtimi vrati, je Cvikl zanikal, da bi bil sestanek povezan z morebitno tožbo Patrie zoper komisijo. Poslanec Hrovat (SDS) pa je pozneje potrdil, da je bil povezan prav s tem.

Cvikl: Sestanek je bil neformalne narave Kot je pred srečanjem dejal Cvikl, je bil sestanek neformalne narave, sklican pa je bil na njegovo željo, saj je bilo v javnosti glede nakupa oklepnikov "opozorjeno in omenjeno marsikaj". Na sestanku naj bi tako po Cviklovih besedah spregovorili predvsem o nekaterih očitkih, ki jih je Patria izrekla na račun dela komisije.

Na vprašanje STA, ali je sestanek morebiti povezan z mnenjem, ki ga je komisija naročila pri Ivanu Prebilu, je Cvikl odgovoril, da ne. "Temeljno vprašanje ni mnenje Ivana Prebila, ampak vprašanje, zakaj Rotis in Patria ne dovolita umika stopnje interno iz dokumenta, ki bo povedal, da je oškodovanje proračuna glede na ponudbo v pogodbi nesprejemljivo visoko," je pojasnil poslanec.

Glede groženj s tožbo, ki naj bi prišle na komisijo s strani Patrie zaradi Prebila, pa je Cvikl pojasnil, da "tega ne pozna". "To, kar slišim po medijih, pa še ne pomeni ničesar, dokler ne vem, kaj bi bil sploh predmet," je dejal.

Srečanje je sicer potekalo za zaprtimi vrati. Pred srečanjem pa nobeden od dveh predstavnikov Patrie ni želel dajati izjav. Njun pogoj, da se udeležita sestanka, naj bi bila namreč ta, da na njem ni navzočih novinarjev.

Predstavniki Patrie izredno zaskrbljeni nad delom komisije Podpredsednik komisije Robert Hrovat (SDS) je po sestanku - ta je trajal slabo uro - povedal, da so predstavniki Patrie izredno zaskrbljeni nad delom komisije. Kot je dejal, jih predvsem zanima, na kakšen način je bil imenovan Ivan Prebil in kako to, da komisija konflikta interesov ni ugotovila prej. "Predstavniki Patrie so prepričani, da gre za krajo intelektualne lastnine," je dejal Hrovat.

Finci želijo izvedeti, s katerimi dokumenti se je Prebil seznanil Povedal je, da bo finska družba zdaj na službo DZ poslala zahtevo za vpogled v dokumentacijo o načinu izbora Prebila. Po besedah poslanca pa želijo izvedeti tudi, s katerimi dokumenti se je Prebil seznanil. "V kolikor ne bodo zadovoljni, ne izključujejo tožbe zoper Republiko Slovenijo," je dodal Hrovat in pojasnil, da Patrie ne zanima komisija, ampak samo to, ali je gledal njihovo znanje in njihovo delo nekdo iz konkurence.

Predsednik komisije Cvikl je po sestanku povedal, da je na njem predstavnikom Patrie le predstavil postopke parlamentarne preiskovalne komisije. Ta se po njegovih trditvah ne ukvarja s Patrio, pač pa s tem, zakaj se je ministrstvo za obrambo s tem podjetjem izpogajalo tako, kot se je. Kot je še zatrdil, je vsa vsebina parlamentarne preiskovalne komisije prav v preiskavi morebitnega oškodovanja slovenskih davkoplačevalcev. "Predstavnikom Patrie sem čestital za dober posel," je še dodal.

Predsednik komisije je pojasnil, da so predstavniki finske družbe razumeli, da slovenska ustava določa preiskovanje dejanj, za katere obstaja sum oškodovanja državnega premoženja. "Žal pa za odpravo suma ne želijo umakniti stopnje interno, zato ta sum ostaja," je poudaril Cvikl. Po njegovih besedah imamo v Sloveniji "velik problem", če nekdo želi napadati njega ali komisijo le zato, ker ta opozarja na oškodovanje državnega premoženja.