Petek, 19. 1. 2018, 16.24
6 let, 11 mesecev
Sindikati dali košarico vladi. Minister Koprivnikar nezadovoljen. #video
Vladna pogajalska skupina je po odhodu petih sindikatov, ki zahtevajo ločena pogajanja, s sindikati, ki so skupaj za sredo napovedali stavko, začela tudi vsebinske pogovore. Lotili so se vprašanja odprave plačnih anomalij, a je ostalo zgolj pri predstavitvi vladnega predloga. Kako naprej, bodo govorili v ponedeljek, ko s pogajanji nadaljujejo.
Video: Planet TV
Kot je pojasnil vodja vladne pogajalske skupine minister za javno upravo Boris Koprivnikar, so na sestanek vabili vse sindikate, ki so napovedali stavkovne aktivnosti.
"Danes smo ugotovili, kdo se je sploh pripravljen skupno pogajati in kdo zahteva ločena pogajanja," je dejal. Uvodni sestanek so nato zaključili in nadaljujejo pogovore s sindikati iz pogajalske skupine, ki jo vodi Jakob Počivavšek. Zdaj naj bi prešli k vsebinskim vprašanjem in sindikatom predstavili, kakšna so vladna stališča glede njihovi stavkovnih zahtev.
Pet sindikatov, šolski sindikat Sviz, oba policijska sindikata, sindikat delavcev v zdravstveni negi ter sindikat zdravstva in socialnega varstva, ki so v februarju napovedali tri ločene stavke, pa je sestanek zapustilo.
Kot je pojasnil glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj, gre za različne stavkovne zahteve in v skladu s temi zahtevami se bodo pogajali. Pri tem je poudaril, da stavkovnih pogajanj ne gre povezovati s sklenitvijo sprememb kolektivnih pogodb, ampak je njihov cilj sklenitev stavkovnih sporazumov.
Aneks h kolektivni pogodbi za javni sektor podpisalo osem sindikatov
Vladna pogajalska skupina je s sindikati javnega sektorja podpisala aneks h kolektivni pogodbi za javni sektor. Očitno pa za njegovo uveljavitev podpisnikov ni dovolj.
Z aneksom h kolektivni pogodbi za javni sektor bi na krovni ravni sklenili pogajanja o odpravi plačnih anomalij nad 26. plačnim razredom. A je predlog, ki jim ga je v podpis ponudila vlada, očitno za večino sindikatov nesprejemljiv, saj je k podpisu pristopilo le osem od 42 reprezentativnih sindikatov.
Kvorum večine sindikatov torej ni dosežen. Minister Koprivnikar pa je po podpisu dejal, da tudi glede doseganja drugega možnega kvoruma, doslej uporabljenega le v enem primeru, ni preveč optimističen.
Koprivnikar: Vložili smo ogromno energije
Po drugem kvorumu bi morali podpisniki skupaj zastopati vsaj 40 odstotkov vseh zaposlenih v javnem sektorju iz vsaj štirih dejavnosti. Po ministrovih besedah lahko to ugotovijo le tako, da sindikate pozovejo, da jim pošljejo podpisane izjave, in nato preštejejo, ali zastopajo zadostno število javnih uslužbencev v vsaj štirih dejavnostih.
Koprivnikar pravi, da je glede na to, da so v usklajevanja vložili ogromno energije, nezadovoljen, da jim za tiste nad 26. plačnim razredom pogovorov o odpravi anomalij ni uspelo skleniti. Predvsem pa je nezadovoljen, ker zaposleni na delovnih mestih, kjer bi popravili uvrstitve, ne bodo deležni plač, za katere so se že dogovorili, vključno s poračunom od 1. oktobra.
Kvorum večine sindikatov ni bil dosežen. Minister za javno upravo Boris Koprivnikar je po podpisu dejal, da tudi glede doseganja drugega možnega kvoruma, doslej uporabljenega le v enem primeru, ni preveč optimističen.
Generalni sekretar Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Bojan Hribar je pojasnil, da so se sindikati konfederacije večinsko odločili za podpis. K podpisu bi po njegovi oceni pristopila tudi preostala dva sindikata iz njihove pogajalske skupine, če bi vladna stran na zadnjih pogajanjih na ravni dejavnosti pokazala malo več prilagodljivosti.
Priložnost je zamujena
Kot je dejal, je zamujena priložnost, da bi se v tem trenutku zgodila realizacija ne le dviga orientacijskih delovnih mest, ki jih določa aneks h kolektivni pogodbi za javni sektor, ampak tudi v sedmih kolektivnih pogodbah dejavnosti, pri katerih se je zgodilo parafiranje. "Ker ta aneks ne bo začel veljati, tudi tista dogovorjena povečanja plač delovnih mest nad 26. plačnim razredom ne bodo stopila v veljavo," je dejal.
Uveljavitev aneksa h kolektivni pogodbi za javni sektor bi namreč omogočila podpis aneksov h kolektivnim pogodbam dejavnosti. Skupaj pa je vlada za odpravo anomalij nad 26. plačnim razredom predvidela 8,4 milijona evrov.