Sreda,
30. 4. 2008,
21.49

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 30. 4. 2008, 21.49

8 let, 9 mesecev

Semolič: Zahtevamo višje plače in odpravo krivičnih davkov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Predsednik ZSSS Dušan Semolič je v svojem nagovoru ob prvomajskem kresovanju na ljubljanskem Rožniku naslovil zahteve delavcev na delodajalce in državo.

Od delodajalcev po njegovih besedah zahtevajo višje plače, od države pa več socialnega dialoga in odpravo krivičnih davkov.

1. maj - simbol boja za spoštovanje delavskih in socialnih pravic "To je praznik, ki je postal simbol našega boja za spoštovanje delavskih in socialnih pravic. In v skladu s tradicijo na ta praznik naslavljamo zahteve tako na delodajalce kot tudi na državo, na tiste, ki s svojimi odločitvami lahko tako usodno vplivajo na življenje našega delavstva," je zbrane nagovoril predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije.

Kot pravi, imamo v Sloveniji visoko gospodarsko rast, rast produktivnosti in visoke dobičke na eni strani ter visoko inflacijo in vse težje življenje zaposlenih, ki imajo podpovprečne plače in nizke pokojnine. "Vse več je zaposlenih, ki delajo osem in več ur in prejemajo plače, s katerimi žive na meji revščine. Zato moramo zaustaviti vse večje razslojevanje, ko bogati postajajo vse bogatejši in revni vse revnejši."

Semolič: Slovenija potrebuje sposobne menedžerje "In kaj zahtevamo od delodajalcev, od lastnikov naših podjetij," se sprašuje Semolič in odgovarja: "Smo proti nizkim plačam, ki peljejo delavce v revščino, lastniki podjetij pa na ta račun povečujejo svoje visoke dobičke." Slovenija po njegovih besedah potrebuje sposobne menedžerje, sposobne uprave družb, ki bodo sposobni najti probleme globalizacije z več znanja, ne pa z nizkimi plačami in z zniževanjem delavskih pravic."

"Če država potrebuje denar od davkov, naj poveča davke bogatim" Od države pa po Semoličevih besedah zahtevajo, da odpravi krivične davke, ki jih morajo plačevati tisti, ki prejemajo minimalno plačo. "Če država potrebuje denar od davkov, naj poveča davke bogatim - to bi bilo pravično, to bi bilo v skladu z načeli socialne države." Poleg tega zahtevajo, da država okrepi socialni dialog in ne sprejema odločitev, ki bi prizadele zaposlene ali upokojence brez soglasja socialnih partnerjev.