Četrtek, 27. 11. 2014, 13.40
8 let, 9 mesecev
Se vas nekaj loteva? Preverite, kaj.
Zdrava, vitaminov in mineralov polna hrana, veliko tekočine, a ne sladke, čim manj stresa, veliko gibanja in higiena so najboljši recept za okrepljen imunski sistem, ki mu virusi in bakterije ne pridejo do živega. A pri sodobnem tempu življenja se ga je žal pogosto težko držati, zato smo nemalokrat, sploh v zimskem času, tarča nadležnih virusov, ki nas včasih za dan ali dva položijo v posteljo.
Vse to so simptomi različnih t. i. zimskih obolenj: - okužbe z virusom influence, ki je povzročitelj gripe, - pri otrocih okužbe z respiratornim sincicijskim virusom (RSV), ki je povzročitelj bronhiolitisa, - okužbe z rinovirusom in adenovirusom, - infekcije spodnjih dihal oziroma pljučnice.
"Simptomatika teh obolenj je zelo podobna in sami težko presodimo, za katero bolezen gre," pravi dr. Maja Sočan z Nacionalnega inštituta za varovanje zdravja (NIJZ). Za katero bolezen gre, običajno lahko presodi le zdravnik. "Da gre za pljučnico, bo na primer pokazal šele rentgenski pregled."
Ob tem opozarja, da je hitrejša reakcija v smislu zdravniške pomoči pomembna pri majhnih otrocih, sploh otrocih do enega leta starosti, starejših ljudeh ter bolnikih s kroničnimi boleznimi in ljudmi z oslabljenim imunskim sistemom.
"Če starši opazijo, da sicer živahen otrok postane miren, apatičen, da odklanja vsako pijačo in hrano, potem je nedvomno potreben zdravniški pregled," dodaja dr. Sočanova.
Simptomi so podobni, pravi dr. Sočan: vročina, slabost, bruhanje, krčevita bolečina v trebuhu in driska, ki predvsem pri otrocih lahko privede do dehidracije in izsušitve. "Seveda je zelo odvisno od starosti otroka in njegovega imunskega sistema."
Če pa nas ta že napade in oslabi naše telo, je za hitro in učinkovito okrevanje ključno, da počivamo in uživamo dovolj tekočine. "A ne smemo piti sladkih pijač, saj te samo pospešijo odvajanje in dražijo črevo. Piti je treba vodo in čaj, dobra je tudi blaga goveja juha, to je najpomembneje," poudarja dr. Sočan.