Torek,
4. 2. 2014,
11.44

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 4. 2. 2014, 11.44

9 let

Razmere se bodo poslabšale. Padlo bo do 30 centimetrov snega. (foto in video)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Vremenska napoved za prihodnje dni ne kaže, da bi si lahko oddahnili. Obetajo se nove padavine, pa tudi jugozahodni veter, ki bi lahko še poslabšal razmere.

Čeprav v normalnih razmerah takšno vreme ne bi bilo nič posebnega, pa lahko sedaj, ko so drevesa in objekti ujeti v ledu, povzroči še dodatno škodo na že prizadetih območjih. Na terenu lahko pride do novih težav. Kot je pojasnil Brane Gregorčič z Agencije RS za okolje (Arso), nas je po približno 24-urnem vremenskem zatišju že dosegel rob nove vremenske fronte, ki nas bo predvidoma prešla to noč.

Do srede spet sneg V sredo bo pretežno oblačno, ponekod na vzhodu države občasno delno jasno. V zahodni in osrednji Sloveniji bodo padavine. Dopoldne bo sneg v notranjosti Slovenije postopoma prehajal v dež, zato previdnost ne bo odveč, saj lahko ponekod spet nastane poledica. Popoldne bo v notranjosti Slovenije marsikje zapihal jugozahodni veter, kar bo povzročalo dodatna lomljenje dreves.

Do srede zjutraj bo predvidoma padlo v osrednji Sloveniji od 5 do 10 centimetrov snega, v zahodni Sloveniji pa do okoli 20 centimetrov, lokalno tudi do 30 centimetrov. Padavine bodo dodatno obremenile že požledela drevesa in konstrukcije.

Na širšem območju Julijskih Alp je še vedno velika nevarnost proženja snežnih plazov.

Kako bo proti koncu tedna? V četrtek bo pretežno oblačno. Ponekod bo rahlo deževalo, v severni Sloveniji pa bo rahlo snežilo. Temperature bodo v notranjosti države še vedno le okoli ničle.

Vremenoslovci večjih posebnosti ne predvidevajo, ob koncu tedna pa se vendarle nakazuje počasna odjuga. Šele od petka naprej bi lahko govorili o odjugi, prej pa ne, je pojasnil Gregorčič.

Petkovo jutro bo po napovedih še mrzlo, večinoma s temperaturami pod ničlo, čez dan naj bi zapihal razmeroma močan veter, ki bo sprva še lahko povzročal dodatno škodo, ker bodo drevesa kar v precejšnji meri še vedno ledena. Povečini bo suho.

Preko vikenda pa vremenoslovci pričakujejo nekaj padavin. V krajih, kjer je veliko žleda, bo deževalo ob pozitivnih temperaturah, kar naj bi počasi načelo plast ledenega oklepa. Ne bo šlo pa zelo hitro, pravi Gregorčič.

Voda bo počasi, a vztrajno naraščala Po besedah hidrologa Janeza Polajnarja ob predvideni odjugi konec tedna, zlasti pa v naslednjem tednu pričakujejo, da se bodo kraški vodotoki, zlasti kraška polja notranjskega in ponekod dolenjskega krasa močno polnila. Kot pravi Polajnar, bodo poplave kraškega tipa, kar pomeni, da bo voda počasi, a vztrajno naraščala. Zadržala pa se bo lahko kar nekaj dni, morda celo tednov ali več.

Težave se ponekod že pojavljajo. V vasi Bač se tako trudijo vodo speljati mimo vasi, a se zato po Polajnarjevih besedah težave pojavljajo drugje. Voda, ki sedaj tam zastaja, namreč ne more odtekati zaradi popolne zasičenosti kraškega podzemlja z vodo. Pojavljajo se nove ojezeritve na območju zgornje Pivke in, kot kaže, se bodo te težave na tem območju v prihodnjih dneh, zlasti pa v prihodnjem tednu še stopnjevale.

Trenutno za območju porečja Ljubljanice, kamor sodi tudi območje Pivke, velja oranžna, tj. druga stopnja ogroženosti.

Na Arsu opozarjajo tudi na razmere v gorah: Po Gregorčičevih besedah bo na območju Julijskih Alp zapadlo kakšne četrt metra novega snega in še vedno obstaja velika nevarnost proženja snežnih plazov.