Srdjan Cvjetović

Ponedeljek,
28. 6. 2010,
12.41

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Ponedeljek, 28. 6. 2010, 12.41

8 let

Računsko sodišče nad upravljanje nepremičnin MNZ

Srdjan Cvjetović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2
Računsko sodišče bo uvedlo revizijski postopek o smotrnosti in pravilnosti postopkov pridobivanja poslovnih prostorov za potrebe ministrstva za notranje zadeve (MNZ).

»Zajeli bomo obdobje od leta 2007 do 2010, kar pomeni, da bo vključen celoten paket razpolaganja z nepremičninami za potrebe MNZ. Le v celotnem pregledu se lahko da neka ocena predvsem o smotrnosti pa tudi o pravilnosti, ko govorimo o pogodbah in predpogodbah – po eni strani za stavbo na Litostrojski, po drugi strani pa o pogodbi za najem prostorov za Nacionalni preiskovalni urad (NPU),« je za SiOL pojasnil predsednik Računskega sodišča dr. Igor Šoltes.

Ne le NPU, tudi smotrnost stavbe na Litostrojski

Revizija ne zajema zgolj najema prostorov za NPU, saj je z vidika pravilnosti treba vedeti, da po zakonu o javnem naročanju javni razpis ni potreben v primeru nakupa ali najema že zgrajenih stavb, je pojasnil Šoltes in dodal: »Če pa se postavlja vprašanje smotrnosti, potem je treba preveriti smotrnost celotnih postopkov, torej na kakšen način in za kakšne potrebe, in kaj je z nepremičninami, ki so zdaj pravzaprav prazne.«

»Odzivamo se na aktualne dogodke v skladu z našim načrtom«

Na vprašanje, zakaj se je Računsko sodišče odločilo prav za takšno revizijo in ravno zdaj, prvi mož sodišča odgovarja: »Mi smo dobili pobudo s strani komisije za preprečevanje korupcije, ki predlaga Računskem sodišču, naj pregleda konkretno najem za NPU, a mi smo se odločili, da je to bolj smotrno postaviti v širši kontekst, predvsem zaradi usode stavbe na Litostrojski, ki stoji prazna, kar je vprašanje smotrnosti. Sicer pa je to v skladu z našim rednim revizijskim načrtom, za uvedbe novih revizij se odločamo, ko so na voljo zadostni resursi. Računsko sodišče se, kot ste videli, odziva na aktualne dogodke.«

O trajanju še ni mogoče natančneje govoriti

Zanimalo nas je tudi, kdaj lahko pričakujemo rezultate revizije. »Jeseni bo natančneje znano, dokler ne dobimo celotne dokumentacije, težko natančneje ocenimo. Povprečne revizije trajajo 100 do 150 dni, obsežnejše lahko trajajo tudi do 300 dni.«

Ali bo ta revizija sodila med povprečne ali med daljše? »Zagotovo ne med daljše,« je pogovor za SiOL sklenil dr. Igor Šoltes.