Sreda,
14. 1. 2009,
16.04

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 14. 1. 2009, 16.04

9 let, 3 mesece

PS SLS predlaga odlog odločanja o vstopu Hrvaške v zvezo Nato

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Poslanska skupina opozicijske SLS v sporočilu za javnost predlaga odlog ratifikacije protokola o vstopu Hrvaške v Nato v slovenskem parlamentu.

Kot je znano, so se predsedniki SD, Zares, DeSUS in LDS na nedavnem vrhu koalicije dogovorili, da bodo vsi koalicijski poslanci konec meseca v parlamentu glasovali za vstop Hrvaške v zvezo Nato. Presečnik: Država, ki nezakonito zaseda ozemlje druge suverene države, ne more biti članica Nata Kot v sporočilu za javnost poudarja vodja PS SLS Jakob Presečnik, je o vprašanju pristopa Hrvaške k zvezi Nato povsem nesmiselno odločati, dokler se Hrvaška ne odpove težnjam po slovenskem ozemlju in morju. V PS SLS so prepričani, "da država, ki nezakonito zaseda ozemlje druge suverene države in očitno ni pripravljena za dvostranske pogovore za rešitev mejnih vprašanj, ne more biti članica tako pomembne mednarodne vojaške asociacije".

Predsedniki štirih koalicijskih strank so po torkovem vrhu izrazili upanje, da bo za ratifikacijo pristopnega protokola Hrvaške k Severnoatlantski pogodbi v državnem zboru glasovala tudi opozicija, saj je za odločitev potrebna dvotretjinska podpora.

"Mesićeva izjava je namerna provokacija" V PS SLS so v sporočilu za javnost spomnili tudi na torkove izjave hrvaškega predsednika Stipeta Mesića o tem, da so med drugo svetovno vojno Istro vse do Trsta osvobodili hrvaški partizani in da bi morala biti Slovenija hvaležna, saj bi sicer "gledala na morje z oddaljenosti 20 kilometrov". Mesičevo izjavo so ocenili kot "namerno provokacijo, s katero se poskuša razbiti enotnost slovenske politike do načina reševanja mejnih vprašanj s Hrvaško".

Kot so še zapisali, v SLS pričakujejo, da bo državni zbor čimprej sprejel politični dokument, ki bo predstavljal okvir reševanja odnosov s Hrvaško, zlasti glede na to, da je SLS že trikrat vložila predlog za sprejem resolucije o meji med Slovenijo in Hrvaško.

Topolanek: Problem Hrvaške ni povezan samo z EU, ampak tudi z Natom

Pospešitev pristopnih pogajanj Hrvaške z Evropsko unijo je trenutno "problem številka ena", vendar problem kot celota ni povezan samo s pogajanji za članstvo Hrvaške v EU, temveč tudi z ratifikacijo pristopne pogodbe za njeno članstvo v Natu, je danes v Strasbourgu menil predsedujoči EU, češki premier Mirek Topolanek.

Nikoli nisem rekel, da naj bi bil problem Slovenije in Hrvaške evropski problem, rekel sem, da bi moral ostati dvostranski problem, pri čemer pa češko predsedstvo lahko pomaga pri reševanju tega problema, je Topolanek v Strasbourgu odgovoril na na vprašanje makedonskega novinarja, ali bi lahko hrvaško-slovenski spor pomenil oviro za Balkan kot celoto.

"Ta spor je lahko rešen samo na mednarodnem sodišču, mednarodni arbitraži ali neki posebni arbitraži," je še poudaril Topolanek in s tem ponovil izjavo, ki jo je pred nekaj dnevi podal v Pragi. Za to je sicer po njegovih besedah potrebna "dobra volja obeh strani", dogovor pa mora biti na koncu potrjen v obeh parlamentih, kar je bil problem v preteklosti.

"Pospešiti pogajanja je problem številka ena" Na površini se to zdi preprost problem meje na morju med Slovenijo in Hrvaško oziroma prostega dostopa do morja, a žal ta problem blokira številna poglavja v pristopnih pogajanjih Hrvaške z EU, je še menil Topolanek. Pospešiti pogajanja Hrvaške z EU je sedaj problem številka ena, je poudaril.

Vendar to po njegovih besedah ni povezano samo z EU, ampak tudi z ratifikacijo pristopne pogodbe Hrvaške za članstvo v Natu, je k temu dodal češki premier. "Seveda na tej točki ne želim napovedovati rezultatov naše morebitne misije," je še dejal Topolanek o prizadevanjih češkega predsedstva.

Topolanek: EU bi morala Hrvaško podpreti Topolanek je v uvodnem govoru tudi povedal, da je širitev ena prednostnih nalog češkega predsedstva, pri čemer je posebej izpostavil Hrvaško. Država je po njegovih besedah dokazala, da si resnično prizadeva za izpolnitev vseh določenih pogojev za vstop, zato bi jo EU morala ustrezno podpreti.

Na problem Hrvaške je v razpravi v Evropskem parlamentu Topolaneka posebej spomnil evropski poslanec Mihael Brejc (EPP-ED/SDS). Kot je dejal, mora vsaka kandidatka za članstvo predložiti verodostojne dokumente, sicer jo je treba na to opozoriti.

Topolanek se zaveda tega vprašanja Češki premier je po navedbah virov v Strasbourgu na Brejčevo vprašanje odgovoril z besedami, da se zaveda tega odprtega vprašanja ter da želi "osebno prispevati pri reševanju problemov med Slovenijo in Hrvaško". Premier je tudi zagotovil, da poteka dialog z obema stranema s ciljem, da bi se rešitev našla čim prej. Pri tem so se v Bruslju pojavile napovedi, da se pripravlja srečanje med Slovenijo in Hrvaško na ministrski ravni ob prisotnosti češkega predsedstva, ki pa jih za zdaj ni uradno potrdila nobena stran.